banner15

İstanbul, İslam ülkeleri liderlerini ağırladı | FOTO

Türkiye İİT Dönem Başkanlığı'nı devraldı. 57 üye ve beş gözlemci ülkeden (KKTC, Rusya, Tayland, Orta Afrika Cumhuriyeti, Bosna-Hersek) oluşan birliğin 13. Zirvesi “Adalet ve Barış için Birlik ve Beraberlik” temasıyla toplanacak ve iki gün sürecek.

İstanbul, İslam ülkeleri liderlerini ağırladı | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye 13. İİT Dönem Başkanlığı'nı devraldı.

Savarona Yatı'nda dünya liderlerini ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Köprü'ye işaret etti: 'Asya ile Avrupa'yı bağlıyoruz'

Erdoğan yatta misafirlerine akşam yemeği daveti verdi.

Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi'nde Kuveyt Emir'i ile görüştü.

Zirvede Filistin, İran ve Suudi Arabistan’ın yanı sıra Azerbaycan, Pakistan, Afganistan, Katar, Kazakistan, Bosna Hersek, Yemen ve Sierra Leone de devlet başkanı düzeyinde temsil edilecek.

Irak Dışişleri Bakanı Yardımcısı Nizar Hayrallah zirvede Irak’ı temsil edecek. Somali, Malezya ve Lübnan’ın başbakanları ve Libya'nın yeni kurulan Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı El Sirac da zirvede olacak.

İRAN

Zirveye katılmak üzere İstanbul’a gelen Ruhani, zirvenin ardından bir gün daha Türkiye’de kalarak resmi bir ziyarette de bulunacak. Erdoğan ile baş başa görüşecek.

SUUDİ ARABİSTAN

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. Zirvesi için İstanbul'da bulunan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud, özel uçakla saat 14.10'da Türkiye'den ayrıldı.Özel aracıyla Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne gelen Kral Selman için apronda askeri tören düzenlendi. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile bazı Türk ve Suudi ilgililerin uğurladığı Kral Selman, yürüyen merdiven ile özel uçağına geçti. Kral Selman'ın kendisini uğurlamaya gelen heyete el salladığı görüldü.Kral Selman'ı taşıyan özel uçak saat 14.10'da hareket etti.

İlham Aliyev ile Kırım tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Rıfat Çubarov biraraya geldi

MISIR DIŞİLERİ BAKANI İLK KEZ TÜRKİYE'DE

Türkiye’nin İİT dönem başkanlığını Mısır’dan devralacağı zirvede birçok ülke devlet başkanı düzeyinde temsil ediliyor. Darbeden bu yana ikili ilişkilerin gerildiği ve diplomatik temsil düzeyinin düşürüldüğü Mısır’dan ise Dışişleri Bakanı Semih Şükrü katılıyor.

Mısır Dışişleri Bakanı ise konuşmasının hemen ardından toplantıyı terketti.

Barış, güvenlik, aşırıcılıkla mücadele, insanî yardım çalışmaları, kadın hakları, yoksulluğun azaltılması ve kültürel değişim gibi hedefleri kapsayan İİT’nin 2016-2025 eylem planı da zirvede kabul edilecek. Cuma günü imzalanması planlanan zirve sonuç bildirgesinde Suriye, Yemen, Libya, Afganistan, Somali, Mali, Yukarı Karabağ, Keşmir ve Bosna Hersek’te yaşanan sorunlar da yer alacak.  

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 17:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48