İstanbul Kitap Fuarı başlıyor

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 8-9 Kasım tarihleri arasında yapılacak...

İstanbul Kitap Fuarı başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bu yıl 33’üncüsü yapılacak Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, "Sinemamızın 100 Yılı" temasıyla 8 Kasım Cumartesi günü Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde açılacak. Türkiye ve yurt dışından 850 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen fuarda, söyleşi, panel, çocuk etkinlikleri ve dinletilerle 270 etkinlik yer alacak.

Türk sinemasının 100. yılını "Sinemamızın 100 Yılı" temasıyla işleyen fuarın "onur yazarı" da Atilla Dorsay olacak. Fuar süresince oyuncu, yönetmen ve yazarların katılımıyla Atilla Dorsay'ın sinema eleştirmenliği, yazarlığı ve yaşamı üzerine söyleşiler gerçekleştirilecek. Sinema teması kapsamında 50 etkinlik düzenlenecek.

ONUR KONUĞU MACARİSTAN: BİR BAHÇEDEN BİR BAHÇE'YE…

Fuarın, Nazım Hikmet'in şiirine referansla sloganını "Bir Bahçeden Bir Bahçeye" olarak belirleyen onur konuğu Macaristan, 8-11 Kasım'da açık olacak Uluslararası Salon'da, Macar kültürünü kitapseverlerle buluşturacak bir program hazırladı.

Bu kapsamda, modern Macar edebiyatının yazarları Peter Esterhazy, Laszlo Darvas, Dora Csanyi, Katalin Szegedi, Peter Zilahy, Toth Krisztina, Spiro Gyorgy, Mihaly Hoppal, Timur Davletov, Fodor Pol, David Geza ve Zsofia Mautner kitapseverlerle buluşacak.

Macaristan programının açılışı, Kültür İşlerinden Sorumlu Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Zoltan Balog tarafından 8 Kasım'da yapılacak. Açılış sonrasında Macar müzik grubu Cimbaliband konser verecek. Macaristan’ın da yer alacağı Uluslararası Salon ayrıca, 8-11 Kasım'da 35 ülkeden 91 yayınevini ağırlayacak.

İstanbul Kitap Fuarı, 9 gün süresince yurt dışından yazarları da konuk edecek. Sinema teması kapsamında aralarında senarist ve yazar Petros Markaris, Polonyalı yazar Janusz Glowacki, eleştirmen ve sinema tarihçisi Philip Kemp, roman yazarı Tess Geritsen, Gleen Meade, çevirmen ve yazar Maureen Freely'in de bulunduğu 40 yazar fuarda kitapseverlerle buluşacak.

TÜYAP, genç okurlarına bu yıl da dolu bir program hazırladı. Özellikle hafta içi günlerde farklı yaş grupları için yazarların katılımıyla söyleşi, okuma ve atölye çalışmaları gibi 57 etkinlik düzenlenecek.

Kitap fuarı hafta içi günlerde 10.00-19.00, haftasonu 10.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek. Fuarı, öğrenci, öğretmen, emekli ve engelliler ücretsiz gezebilecek. Fuarın giriş ücreti 5 lira olacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2014, 15:21
banner53
YORUM EKLE

banner39