İstanbul-Konya hızlı tren hattı geliyor

İstanbul-Ankara hattının yanında bir başka hattın daha hizmete gireceğini belirten TCDD Genel Müdürü Karaman, "İstanbul-Konya arasındaki hat da devreye girecek. Yani iki hat birden devreye girecek" dedi

İstanbul-Konya hızlı tren hattı geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Yüksek Hızlı Tren'in Ankara ile Eskişehir arasında çalıştığını vurgulayarak, "Eskişehir-İstanbul arası çalışmalar bitti, sinyal çalışmaları da sürüyor. Bazı ufak tefek eksikler var. Onlar tamamlanınca testlere başlayacağız. Testlere en geç Aralık ayında başlanacak. 300 kilometreye kadar çıkan trenimiz var, onunla da test yapacağız" dedi.

"Hızlı tren şubat ya da en geç mart ayında açılacak" diyen Karaman, "İlk durağımız Pendik olacak. İlk etapta her iki saatte bir sefer yapmayı düşünüyoruz. Yolculuklara göre bu seferleri ayarlayacağız" diye konuştu.

İstanbul-Ankara hattının yanında bir başka hattın daha hizmete gireceğini belirten Karaman, "İstanbul-Konya arasındaki hat da devreye girecek. Yani iki hat birden devreye girecek" şeklinde konuştu.

Hızlı trenin başlangıçta Ankara ile Pendik arasında çalışacağını belirten Karaman, 2015 yılında Pendik-Kadıköy arasının biteceğini, böylece hızlı trenin Marmaray'a ulaşacağını ve Halkalı'ya kadar gideceğini söyledi.

Süleyman Karaman, hızlı trende bilet fiyatları konusunda ise "Fiyatlar üzerinde çalışmaları tamamlamadık. Henüz fiyatları belirlemedik" dedi.

Marmaray'da yolcu sayısında artış beklediklerini dile getiren TCDD Genel Müdürü, "İstanbul Marmaray'ı sevdi. Ortalama 70-80 bin kişi yolculuk yapıyor. Bunun daha da artmasını bekliyoruz. Gelecekte bütün taşımacılıkta Marmaray kullanılacak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 17:07
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
süleyman şeker
süleyman şeker - 7 yıl Önce

Hele bizim eski trenleri biraz hızlandırın kısa zamanda sizden yht istemuyoruk.

banner39