İstanbul Müftülüğü'nden 313 bin kişiyle teravih namazı

İstanbul’un fethinin 566. yıl dönümü Yenikapı’da 313 bin kişiyle kılınacak Enderun usulü teravih namazıyla kutlanacak.

İstanbul Müftülüğü'nden 313 bin kişiyle teravih namazı

İslam tarihinde tüm fetihlerinin anahtarı olan Bedir Gazvesine katılan sahabeden sembolle İstanbul'un fethinin 566'ncı yıldönümü, Yenikapı Milli İrade Meydanı'nda 300 binin üzerinde vatandaşla açık havada kılınacak teravih namazıyla kutlanacak.

Edinilen bilgiye göre, Teravih namazı bir Osmanlı geleneği olan Enderun usulüyle kılınacak. Etkinliğe Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da katılacak. Erbaş ve kariler imametinde kılınacak teravih sonrasında Ramazan ayı boyunca ülke genelindeki camilerde mukabelelerde okunan yüz binlerce hatmin duası da yapılacak.

İstanbul Müftülüğü tarafından İstanbul'un fethinin 566. yıl dönümü münasebetiyle 1 Haziran Cumartesi günü Yenikapı Milli İrade Meydanı'nda gerçekleştirilecek program saat 22.00'da başlayacak, teravih namazı için saat 23.00'te saf tutulacak.

Programda ayrıca Kur'an tilavetleri yapılacak, dua edilecek, sala ve kasideler okunacak. Ayrıca etkinlik kapsamında mehter gösterileri de düzenlenecek. Gece boyunca marmaray metro  ido vb toplu taşım araçları hizmet verecek.

Enderûn Usûlü Teravih adını Türk Musikisinin değişik makamlarında eda edilmesi ve bu makamlarda bestelenen ilahiler ile süslenmesinden almıştır. 
Enderûn Usûlü Teravih adıyla bilinen ve tarihsel olarak Buhurîzâde Mustafa Itrî Efendiye dayandırılan teravih namazı, Osmanlı iç teşkilatında sarayda, saray cami ve mescitlerinde, Hırka-i Saadet'te, selatin camiler başta olmak üzere büyük camii ve dergâhlarda uygulanan bir ibadet geleneğidir. Yüzyıllardır başta Saray olmak üzere İstanbul camilerinde, dergahlarında, ev konaklarında iyi eğitim almış güzel sesli musikişinas hafızlar tarafından kıldırılan teravih namazının her dört rekatının Türk Musikisi'nin teamül haline gelmiş makamlarında eda edile gelmiştir. Bir dönem İstanbul'un bütün camilerinde uygulanan bu tertip unutulsa da son yıllarda belirli salatin camilerde tekrar uygulanmaya başlamıştır.

Enderun'da başlayan bu tertipte, farklı makamların nağmelerinin insan ruhu üzerindeki tesirleri düşünülerek sıralama yapılmıştır. Böylelikle ibadetteki coşku, ferahlık; okumalardaki ahenk, dualardaki samimiyet ve ihlas sürdürülerek, otuz üç rek'at olan bu ibadet bitimine kadar sıkılmadan zevk ve huşu içinde eda edilmesi amaçlanmıştır.
Osmanlı sarayında doğan ve günümüze kadar sürdürülen köklü geleneklerden Enderûn Usûlü Teravih; öncelikle müezzinin namaz öncesi getirdiği kamet ile yatsı namazının hicaz veya uşşak makamında kılınacağı belirlenir.

Ardından teravih namazının ilk dört rekâtı Neva Makamı, ikinci dört rekâtı Hüseyni Makamı, Üçüncü dört rekâtı Bestenigâr Makamı, Dördüncü dört rekâtı Eviç Makamı  Son dört rekâtı ise Acemaşiran makamlarında kılınır. Her dört rekattan sonra, bir sonraki dört rekatlık bölümde icra edilecek (makamda) bestelenmiş ramazan ilahileri okunur.  (Zaman içinde makamlar değişerek Rast, Saba, Hüseyni, Eviç Ve Acemaşiran sıralaması yaygınlık kazanmış. bugün de bu sıralama takip edilmektedir.)

İmam son rekâtta mahur makamı'nda selamını verir ardına yine mahur makamında bestelenen salat-ü selam ve segâh, salat-ı ümmiye okunarak teravih namazı tamamlanır. 
Vitir namazına ise; müezzinin verdiği son salavatın makamına göre hüzzam, segâh veya saba makamında kılınır.

Teravihte içerisinde okunan ayetlerde manalarına uygun tertiplenmektedir. Örneğin Rahmet ayetleri, Tesbih ayetleri ya da Hz. Muhammed (sav)'den bahseden ayetler tercih edilmiştir. 
İlahiler İlk on günde, Ramazan ayına ulaşmaktan duyulan sevincin dile getirildiği ilahiler, ikinci on günde Allah'tan rahmet ve merhamet niyaz eden ilahiler söyleniyor. Son on günde ise Ramazan'ın uğurlanmasından duyulan hüzünlü ilahiler meşk ediliyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 11:24
banner53
YORUM EKLE

banner39