banner15

İstanbul ormanları yangın risk haritası çıkarıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı yangın organizasyonu için CBS (Coğrafi Veri Tabanı) oluşturdu.

İstanbul ormanları yangın risk haritası çıkarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İstanbul'daki ormanların yangın risk haritasını çıkardı. İstanbul ormanlarına ait yangın risk haritası, bilgisayar ortamında ve web tabanlı çalışan programla 15 adet kriter ve bunlara ait bilgiler ışığında ortaya çıkarıldı. Proje çerçevesinde öncelikle İstanbul ilinin 3 boyutlu sayısal modeli oluşturuldu. Bu modelden yararlanılarak eğim, bakı, yükseklik verilerine yangın organizasyonun da kullanılan bütün araç, bina, tesis, yol, meşcere haritası bilgileri eklenerek yangın organizasyonu için CBS (Coğrafi Veri Tabanı) oluşturuldu. Bu veri tabanında kuleler, ilk müdahale ekipleri, orman itfaiyesi, su kaynakları, yollar, idari ve mülki sınırlar eklendi.

RİSK HARİTASI 3 GRUBA AYRILDI

Orman yangınlarıyla alakalı veri tabanı bilgileri tamamlandıktan sonra dünyada bu konuda kullanılan ve Türkiye'ye uygun olan ağaç türü, kapalılık, ara tabaka, ölü örtü, eğim, bakı, yerleşim yerine uzaklık, enerji nakil hatları, demir yolu, kara yoluna uzaklık, nemlilik, sıcaklık, yağış miktarı, rüzgar ve yangın sayıları gibi kriterler sisteme girilerek, bu kriterler üzerinden yangın risk haritaları çok riskli, orta riskli ve düşük riskli diye 3 grupta yapıldı. Ayrıca projenin görünürlük analizi yapılarak ormanlık alanların mevcut yangın gözetleme kulelerinden görünür ve görünmeyen alanlar tespit edilerek, görünmeyen ormanlık alanlar için ek tedbirler alınması sağlandı.

"İSTANBUL'DAKİ ORMANLARIMIZI OLASI YANGINLARA KARŞI KORUYACAĞIZ"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu orman yangınları ile mücadele konusunda ülkemizin oldukça başarılı olduğunu ve bu hususta teknolojiyi çok yakından takip ettiklerine belirterek, "Akdeniz ülkeleri arasında yangınla mücadele konusunda ilk sıradayız. Malum teknolojinin sınırı yok biz de bu gelişmeleri yakından takip ederek kendi alanımıza uyarlıyoruz. İnşallah bu proje ile İstanbul'daki ormanlarımızı olası yangınlara karşı koruyacağız ve bu yangın sezonunu da en az kayıpla atlatacağız. Vatandaşlardan temennimiz orman yangınlarına karşı daha hassas davranmaları. Ormanlar hepimizin ortak malı ve biz bu ormanları en iyi şekilde koruyarak yarınlara, evlatlarımıza, torunlarımıza bırakmalıyız. Her fidan, her ağaç bir can bunu asla unutmamalıyız" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2016, 09:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48