banner15

İstanbul'a 'Hoca Ahmet Yesevi Otağı' kuruldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ ve Ahmet Yesevi Üniversitesi iş birliğiyle, "UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı" kapsamında İstanbul'da "Hoca Ahmet Yesevi Otağı" kuruldu. Topkapı'da yer alan Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde kurulan otağ, 21 Mart'ta açılacak.

İstanbul'a 'Hoca Ahmet Yesevi Otağı' kuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ ve Ahmet Yesevi Üniversitesi iş birliğiyle, "UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı" kapsamında İstanbul'da Topkapı'da "Hoca Ahmet Yesevi Otağı" kuruldu.

Topkapı'da yer alan Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde kurulan otağ, 21 Mart'ta açılacak. Açılışa, İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Kütük ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız katılacak.

Hazırlanan Hoca Ahmet Yesevi Türbesi Maketi'nin açılışının da gerçekleştirileceği etkinlikte, "Yesevi Türk Müziği Topluluğu" bir konser verecek.

HOCA AHMET YESEVİ OTAĞI

Anadolu insanın manevi hayatına tesir eden, düşünce ve fikirleriyle Anadolu'nun yurt haline getirilmesinde etkin rol alan manevi mimarlardan Hoca Ahmet Yesevi’yi görsel desteklerle anlatmak için kurulan "Hoca Ahmet Yesevi Otağı"nda, geçmişle köprü kurularak geleceğe ışık tutuluyor.

"Sufilik" ve "alperenlik" geleneğinin de kurucusu sayılan Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatından izlerin gözler önüne serildiği otağ içerisinde Yesevi’yi simgeleyen "Çilehane", "Tay Kazan" ile Yesevi’nin mührü, tuğu ve türbesinden görseller de yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 12:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48