banner39

İstanbul'da bayrak eylemi

Lice'de bayrağın indirilmesi üzerine İstanbul Şişli'de toplanan bir grup "Bayrağa Saygı" adıyla yürüyüş yaptı

Güncel 10.06.2014, 08:18 10.06.2014, 09:29
İstanbul'da bayrak eylemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşanan gelişmeler, Şişli'de düzenlenen "Bayrağa Saygı" yürüyüşüyle protesto edildi. 

Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen, Türk Mühendisler Birliği, Milliyetçi Avukatlar Derneği, Ülkücü İşçiler Derneği ve farklı sivil toplum kuruluşları ile bazı üniversitelerin gençlik kulüplerinin de destek verdiği yürüyüşe katılanlar, Mecidiyeköy'deki İstanbul Ülkü Ocakları binası önünde toplandı. 

Lice'de Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığında direkteki bayrağın bir gösterici tarafından indirilmesine tepki içeren pankartlar açan gruptakiler, Büyükdere Caddesi üzerinden kortej halinde yürüyüşe başladı. 

"Bayrağa uzanan eller kırılsın", "Ne mutlu Türküm diyene", "Hepimiz ölelim, bayrağımız yaşasın" sloganları atan ve zaman zaman tekbir getiren grup, Türk ve Doğu Türkistan bayrağı ile Ülkü Ocakları ve MHP flamaları taşıdı. 

Yürüyüş sırasında, gruptan bir kişi Şişli Meydanı'ndaki elektrik direğine Türk bayrağı astı. 

Taksim'e yürümek isteyen grup, Şişli Camii yakınında polis tarafından durduruldu. Burada önlem alan polis ekipleri, gruptakilere Taksim'e yürüyemeyeceklerini belirtti. 

Burada bir süre slogan atan grup, İstiklal Marşı söyledi. Bu sırada, bölgede önlem alan TOMA'lara Türk bayrağı asıldı.  

Gruptakiler adına açıklama yapan Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, bir süredir terör örgütü ile çözüm süreci adı altında müzakere yürütüldüğünü savunarak, bu sürecin PKK’yı şımarttığını söyledi. 

Güneydoğuda bölücü faaliyetlerin arttığını savunan Yıldırım, bölücülerin Türkiye sınırları içerisinde kendilerini kolluk kuvveti zannederek kimlik kontrolü yaptığını anlattı. 

Yıldırım, başta Diyarbakır olmak üzere farklı illerde güvenlik güçlerine saldırılar yapıldığına değinerek, Lice'de çıkan olaylarda Türk bayrağının indirilmesine sessiz kalındığını ileri sürdü. 

Ahmet Yiğit Yıldırım, "Bayrak babadır, anadır, eştir, kardeştir. İktidar, Türk milletinin namusuna gölge düşürmüştür. Vatan bir bütündür asla bölünemez. Vatanın her toprağı kutsaldır. Bizim sınırlarımız, 2. Hava Üssü Komutanlığı'ndan değil, Musul, Kerkük'ten başlar. Yüreği yeten varsa, Kerkük sınırımızdaki, ocaklarımızdaki bayrakları indirsin" diye konuştu. 

Canları sağ olduğu sürece bayrağın dalgalanması için mücadele edeceklerini dile getiren Yıldırım, hükümetin kendilerini polisle karşı karşıya getirmek istediğini iddia ederek, ancak kendilerinin yürüyüşlerini sonlandıracaklarını aktardı. 

Yıldırım, açıklamasını gruptakilere sağduyulu davranmaları çağrısı yaparak sonlandırdı. 

Açıklamanın ardından,  gruptakiler dağıldı. Polis ekipleri, grubun dağılması sonrası yolu trafiğe açtı. 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?