banner39

banner35

İstanbul'da binalar depreme hazır değil

İstanbul'da deprem ihtimalinin yüksek olduğunu belirten kandilli rasathanesi Müdürü Erdik, muhtemel bir depremde 30 bin binanın yıkılabileceğini söyledi

Güncel 17.08.2014, 15:01 17.08.2014, 15:01
İstanbul'da binalar depreme hazır değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, İstanbul'da deprem ihtimalinin yıllık yüzde 3 olduğunu söyledi.

Bölgesel Deprem ve Tsunami İzleme Merkezi Açılış töreninden önce habercilerin sorularını cevaplayan Erdik, "İstanbul'da depremin ihtimali yüksek. Yıllık ihtimali yüzde 2, yüzde 3 mertebesindedir" dedi.

"30 BİN BİNA YIKILACAK"

Bu ihtimalin olduğu deprem tehdidi altındaki diğer iki kentin Tokyo ve San Fransisco olduğunu söyleyen Erdik, "İstanbul'daki yapıların, her ne kadar düzeltse de deprem kayıplarını arttırıcı husustadır. Deprem için herhangi bir zaman vermemiz söz konusu değil " diye konuştu. Böyle bir deprem olduğunda İstanbul'da 30 bin binanın ağır hasar görüp yıkılacağını öngördüklerini söyleyen Erdik, Can kaybının da buna benzer ölçülerde olacağını sözlerine ekledi.

METAN GAZI DEPREM HABERCİSİ Mİ?

Marmara denizinden metan gazı çıkışının bir deprem habercisi olup olmadığı şeklindeki sorulara da cevap veren Erdik, bu durumun yıllardır yaşandığını, herhangi bir deprem habercisi almadığını söyledi. Erdik, "99 depreminden sonra da yoğun olarak görüldü. Devamlı gözlemliyoruz. Yeni bir şey değil. Bunlar çıkıyor diye deprem olacak diye bir şey yok. Çıksa da çıkmasa da deprem olacağını biliyoruz. İhtimali artıran veya azaltan bir şey değildir "şeklinde konuştu.

DEPREMLER ARTTI MI?

İstanbul ve çevresinde deprem hareketliliğinin arttığı yönündeki haberleri de değerlendiren Erdik, "Bugün İstanbul'daki cihaz donanımı her yerin üzerindedir. Kapasite artınca da en ufak bir depremi de görüyoruz" dedi. Depremlere karşı halkın ve medyanın duyarlılığının artmasının da bu algıda etkili olduğunu söyleyen Erdik, İstanbul ve çevresindeki deprem hareketliliğinin normal seyrinde olduğunu belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
1
hafif kar duşu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?