banner15

İstanbul'da FETÖ operasyonu; 35 gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, FETÖ'ye "himmet" adı altında finansal destek sağladıkları gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı çıkarılan, aralarında iş adamları ile hava trafik kontrolörlerinin de bulunduğu 55 kişiden 35'i yakalandı

İstanbul'da FETÖ operasyonu; 35 gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, FETÖ "himmet" adı altında finansal destek sağladıkları iddia edilen ve haklarında gözaltı kararı çıkarılan, aralarında iş adamlarının da bulunduğu 55 kişiden 35'inin yakalandığı bildirildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde 85 ekiple 57 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyon kapsamında FETÖ'ye "himmet" adı altında finansal destek sağladıkları gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı çıkarılan, aralarında iş adamları ile hava trafik kontrolörlerinin de bulunduğu 55 kişiden 35'i yakalandı.

ByLock ve Kakao gibi şifreli mesajlaşma programlarını kullanan şüphelilerden 9'unun yurt dışında olduğu belirlendi.

Hakkında gözaltı kararı verilen iş adamları Hakan G, Abdullah Yıldırım D, Ferhat E, Gürkan Z. ve Saffet Ö'nün 10 Temmuz 2014'te Atatürk Havalimanından 48 kilogram ağırlığındaki 5 bavulla Tanzanya'ya çıkış yaptıkları, 14 Temmuz 2014'te 18 kilogramlık 1 çanta ile dönüş yaptıkları tespit edildi.

Ayrıca, şüphelilerin söz konusu tarihin öncesi ve sonrasında Tanzanya, Uganda ve Kazakistan gibi farklı ülkelere yoğun şekilde seyahatte bulunduğu belirlendi.

Şüphelilerin, iş adamlarından "himmet" adı altında topladıkları paraları önce hesaplarına yatırıp uygun tarihlerde nakit çekim veya kiralık kasa yöntemiyle yurt dışına kaçırdıkları MASAK raporlarıyla ortaya çıktı.

Örgüt adına toplanan paraların, Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarındaki bazı hava trafik kontrolörleriyle şifreli mesajlaşma programları üzerinden irtibat kuran ve bu kontrolörlerin yardımıyla bavullardaki paraları yokmuş gibi gösterten iş adamları tarafından Afrika ve Asya ülkelerine kaçırıldığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 14:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48