banner15

İstanbul'da Halep katliamı protestoları

Halep'te sivillere yönelik düzenlenen saldırılar Beyazıt'ta ve Marmara Üniversitesi'ndeki gösterilerde protesto edildi

İstanbul'da Halep katliamı protestoları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da, Beyazıt Meydanı ve Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi önünde Halep'te yaşanan son saldırılar protesto edildi.

Beyazıt Meydanı’nda çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu grup "Halep'e Ses Ver" adı altında Halep’te yaşanan son gelişmeleri protesto etti.

Kendilerini “Müslüman Öğrenciler” olarak tanımlayan grubun organize ettiği protestoya İstanbul Üniversitesi'ndeki farklı öğrenci kulüpleri ve STK'lar da destek verdi. Üniversiteden kortej eşliğinde yüzlerce öğrencinin gelmesiyle başlayan protestoda "Katil İran, Suriye'den defol", Katil Rusya, Suriye'den defol", İstanbul'dan Halep'e direnişe bin selam" sloganları atıldı.

Kalabalık adına basın açıklamasını okuyan AK Parti İl Gençlik Kolları'ndan İbrahim Bitim, Suriyelilerin tam altı yıldır dünyanın gözü önünde sistematik katliamlara maruz kaldığını belirtti.

Halep'te yaşanan son gelişmelere dikkat çeken Bitim, şöyle konuştu:

"Bizim 3-5 saniyeden fazla bakamadığımız fotoğraf karelerini, Halepli kadınlar, çocuklar, yaşlılar,  bir halk bizatihi yaşamakta. Bombalanmayan tek bir hastanenin bile kalmadığı Halep'te ise yaralanmak ölmekten daha trajik bir hale geldi. Bugün Halep'te tarihin görebileceği en acımasız ve vahşi katliamlardan biri yaşanıyor. Zalim Baas rejimi, emperyalist Rusya ve İran hiçbir hukuk gözetilmeden işlenen bu cürümlerin failleridir. BM, ABD ve AB yaşananlar karşısında kamuoyu önünde üç maymunu oynayan, arka planda ise çıkarları için Müslüman kıyımından içten içe hoşnutluk duyan Haçlı artıkları olarak katliamın ortaklarıdır."

Halep'te yaşananlar karşısında Batı'nın ve İslam aleminin sessiz kaldığına işaret eden Bitim, sözlerini şöyle tamamladı:

"Halep'teki soykırım karşısında siyasi dengeler bahanesi kabul edilemez bir vicdani çürümedir. Dengeler Halep yok olduktan sonra ne anlam ifade edecektir merak ediyoruz? Pervasızca Halep üzerine bomba yağdıranlar insanlığın sessizliğinden güç alarak barbarlıklarını terörizmle mücadele diye pazarlıyorlar. Halep'in çığlığına ses vermek, ihtiyaçlarını karşılamak en asli vazifemizdir. Halep için en iyi insani yardım, kendilerini ölüm makinelerinden koruyacak techizat ve donanımların verilmesidir. Ayrıca açlıkla cebelleşen halk için insani yardım koridorunun açılmasıdır."

AGD'LİLERDEN MARMARA ÜNİVERSİTESİNDE PROTESTO 

Halep'le ilgili bir diğer protesto ise Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi bir grup öğrenci tarafından Marmara Üniversitesinde gerçekleştirildi. 

Üniversitenin Göztepe Yerleşkesi önünde ellerinde Türk bayrakları ile tekbir getirerek toplanan öğrenciler, "Film değil gerçek sıra bize gelecek" yazılı pankart ve çeşitli dövizler açtı.

Basın açıklaması Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Grup adına açıklamayı yapan İlahiyat Fakültesi öğrencisi Emre Bitiş, şunları kaydetti:

"Organize terör ve zulüm çetesine karşı, Müslümanların gönül ve güç birliğini kurmalarını, İslam birliğini tesis etmeleri gerektiğini biliyor ve bu sorumluluğumuz için teşkilatlı bir şekilde çalışıyoruz. Halep'te, Şam'da Gazze'de, Irak'ta, Libya'da, Mısır'da, Arakan'da, Yemen'de, Doğu Türkistan'da, Afrika'da ve ülkemiz içerisindeki terör olaylarında akan kan ve gözyaşı kardeşlerimizin kan ve gözyaşıdır. Zalim kim olursa olsun, zulüm kimden gelirse gelsin dik ve onurlu direniş hepimizin sorumluluğudur. Mazlum kardeşlerimiz ile yüreklerimizi birleştirmek, şu soğuk kış günlerinde emniyetten uzak, evsiz, savunmasız ve aç bir şekilde direnişlerini sürdüren, şehit olan kardeşlerimize desteğimiz hepimizin duruşu olacak."

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 17:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48