İstanbul'da kar yağışı arttı

İstanbul'da, sabah başlayan kar etkisini sürdürüyor

Güncel 26.01.2016, 13:21 26.01.2016, 13:21
İstanbul'da kar yağışı arttı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kar yağışı, Avrupa ve Anadolu yakalarındaki ilçelerde aralıklarla etkili oluyor.

Yağış dolayısıyla önlem alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yollarda ve üst geçitlerde buzlanmaya karşı tuzlama çalışması yapıyor.Ayrıca, hava yolu şirketleri, bugün beklenen kar dolayısıyla iç ve dış hattaki pek çok seferini iptal etti.İstanbul Deniz Otobüsleri de tüm iç hat deniz otobüsü seferlerinin yapılamayacağını duyurdu.Kar yağışının bu geceden sonra İstanbul'u terk etmesi bekleniyor.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürü Ergün Güler, yaptığı açıklamada, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava nedeniyle sabah saatlerinden itibaren Trakya'da başlayan kar yağışının, Avrupa ve Anadolu yakasında yer yer etkili olduğunu söyledi.

Kent genelinde aralıklarla geceye kadar devam edecek yağışın özellikle yüksek kesimlerde yerde örtü bırakacağını tahmin ettiklerini aktaran Güler, "Yağış nedeniyle zaman zaman ulaşımda aksamalar olabilir. Kar yağışının, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmura dönüşmesi ve bu geceden sonra şehri terk etmesi bekleniyor" diye konuştu.


Güler, bugün İstanbul'da en yüksek sıcaklığın lodosun da etkisiyle 4 derece olacağını aktararak, önümüzdeki günlerin hava durumuna ilişkin şu bilgileri verdi:

"En düşük sıcaklığın ise 1 derece dolayında olması bekleniyor. Bu gece ve yarın sabah, özellikle yüksek kesimlerde buzlanma ve don görülebilir. Bir süredir mevsim normallerinin 2-4 derece altında seyreden sıcaklıkların perşembe gününden itibaren 3-7 derece artacağını tahmin ediyoruz. Lodos yönlerinden orta kuvvette esen rüzgarın, öğle saatlerinden sonra kara yelden orta kuvvette esmesi beklenmektedir. Yarın İstanbulluları parçalı bulutlu bir gün bekliyor. Buna göre, yarın en yüksek sıcaklığın 7 olması öngörülüyor. 28 Ocak Perşembe günü ise sıcaklığın en düşük 4, en yüksek 11 derece olacağı tahmin ediliyor. Aynı gün lodostan orta kuvvette, zaman zaman da kuvvetli lodos bekleniyor. 29 Ocak Cuma günü de hava sıcaklığının en yüksek 10 derece olmasını bekliyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?