banner39

İstanbul'da kentsel dönüşüme 100 milyar dolar

İstanbul Büyükşehir Belediya Başkanı Topbaş, İstanbul'daki kentsel dönüşüm projelerine 100 Milyar dolardan fazla para aktarılacağını söyledi

Güncel 06.03.2012, 14:14 06.03.2012, 14:14
İstanbul'da kentsel dönüşüme 100 milyar dolar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinin 100 milyar doları aşabileceğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte çalışmaların devam ettiğini belirten Topbaş, Fikirtepe'de, bina yüksekliklerine 80 metre sınırlaması getirdiklerini belirtti.

Kadir Topbaş, Sofya ziyaretinin ardından Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. İstanbul'un yenilenmesi ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getiren Topbaş, "Başbakanımızın talimatları ve basına vermiş olduğu söylemlerde de dile getirdiği gibi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul ölçeğinde bizler, Anadolu'da diğer kentler, deprem ve afet dönüşümü başta olmak üzere kentsel dönüşüm projesini başlatıyoruz." dedi.

İstanbul'un yenilenmesi için afet riskini bir fırsat olarak değerlendirdiklerini ifade eden Topbaş, "Maalesef çarpık yapılaşma, düzensiz bir gelişme var. Bugün de her anlamda risk taşımakta. İstanbul'un bahsedilen 3 ilçesi en önde riskli gördüğümüz yapıları da içine alan Avcılar ve Küçükçekmece gibi ilçeler. Ama diğer ilçelerde de bu var. Tümünde esasında bu çalışmalar yapılacak. Burada birinci etapta 100 milyon dolarlardan bahsediliyor ama bunları çok daha geçecek olan 100 milyar dolarları aşacak büyük bir proje bu. Çünkü biz artık İstanbul'un bu afetlerle tehdit altında olmasını arzu etmiyoruz. Bu konuda yerel yönetimler olarak bizler ciddi bir işbirliği içinde çalışmaktayız. Aynı şekilde hükümetle de ilgili bakanlıkla da çalışıyoruz. Şu anda komisyonda olan afet yasası var. İstanbullularda şunu gördük; ben bundan dolayı teşekkür ediyorum. Hiç olmadığı kadar bu dönemde İstanbullular buna hazır. Bu konuda beraber hareket edilmek isteniyor. Bu riski ortadan kaldırmamızı arzu etmek istiyorlar. Bu işbirliğini siyasetin ötesinde diğer siyasi partiler de destek vermekte. Kentteki bu çalışmaları yapacağız." diye konuştu.

'FİKİRTEPE PROJESİNDE HİÇBİR ŞEYİ DEĞİŞTİRMİYORUZ'

Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm projesi ile ilgili yüklenici firmaların anlaşmayı bozmak istediklerini hatırlatan Topbaş, söz konusu semtte uygulanan projede hiçbir şeyi değiştirmeyeceklerini anlattı. İstanbul'un bazı ilçelerinde lokal olarak kentsel dönüşüm projelerine başlanıldığını aktaran Topbaş, "Şu anda bu projeye başlanılan yerler var. Ümraniye'de de Küçükçekmece'de de diğer ilçelerde de Esenler'de de Beyoğlu gibi yerlerde bölgelerde lokal olarak başlanıldı. Fikirtepe ile ilgili bir düzenleme yapıyoruz. Özellikle Fikirtepe'yi dile getirmek istiyorum. Oradaki yüksekliklerle ilgili bir düzenleme kararı aldık. Bunu da araziyi kirleten yanlış propaganda yapan birileri ortaya çıktı. Orada biz verdiğimiz imar haklarını hiçbir şekilde insanlarımıza kaybettirmeyeceğiz. Özellikle bina yüksekliklerine 80 metre gibi bir sınırlama getiriyoruz. Zaten daha önce de vermiştik bunu. Vadiden tepeye kadar her parselde yapılacak yapılarda kendileri alacakları imar hakları ile birlikte 80 metre yüksekliğe kadar yapabilme imkanı da getirecek bir modeldir Fikirtepe. Burada hiçbir endişe olmasın. Çünkü bazı yüklenici müteahhit firmalar, 'imarda eksiklikler oluyor, sizinle yaptığımız anlaşmaları bozmak istiyoruz, daha az haklarla görüşelim konuşalım' diye ifadeler kullanıyorlarmış. Hayır biz hiçbir şeyi değiştirmiyoruz. Aynı şekilde devam edecekler." ifadelerini kullandı. 

Haliç'deki metro köprüsünün UNESCO standartlarına uygun olduğunu açıklayan uzmanların İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne hizmet verdikleri, UNESCO tarafından görevlendirilmedikleri iddia edilmişti. Söz konusu iddialara da cevap veren Topbaş şunları söyledi: "Birileri halen çomak sokmak istiyor. UNESCO böyle proje yapmadı. Böyle bir talebimizde olmadı. UNESCO zaten proje yapmaz. Bir değerlendirme kuruludur. Onların da görüşlerini alarak belediyemizin yapmış olduğu projeyi özellikle Haliç geçişinde çevre şartlarını da dikkate alan en rantabl bir hadiseyi ortaya çıkarmaya çalıştık. Bazı itirazlar vardı. Bununla ilgili bağımsız kurullar tarafından bağımsız bilim adamları tarafından farklı iki ayrı bilim adamları bu konuyla ilgili bir rapor hazırlıkları yaptılar. Bu raporları gören UNESCO da daha önce bize olumlu bir rapor vermişti. Bazı bir iki değişiklik istemişti. 2012 itibariyle köprünün iskeleti ortaya çıkacak. Sistemi göreceğiz. 2013'te hizmete açacağız. Düşünün; 19 yıldan sonra bu yapılabiliyor. Günde ciddi anlamda birkaç yüz bin yolcuyu taşıyabilecek olan böyle bir sistemin geciktirilmesi ekonomik kayıp. Zaman açısından büyük bir kayıptır. UNESCO bağımsız bir kurumdur. Biz de tarafız içindeyiz. Fikir ortaya koyar. Olumlu raporu vardır. Amerikalı uzmanlar bu konuda UNESCO hiçbir problem yok birileri hala çomak sokuyor."

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?