İstanbul'da Selçuklu medeniyeti sergisi

İstanbul'da Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ndeki sergiyle, Selçuklular İstanbul'a taşındı. Sergide, farklı müze ve kurumlardan getirilen 227 eserle birlikte animasyon ve canlandırmalar da yer alıyor. Selçuklular sergisi 17 Kasım'a kadar açık kalacak

İstanbul'da Selçuklu medeniyeti sergisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Selçuklu Devleti'nin büyük mirası, İstanbul'daki Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde açılan sergiyle görücüye çıktı.

Kuzey Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre Selçuklular döneminden kalma pek çok tarihi eser sanatseverlerin ilgisine sunuldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları, Müzeler Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla hazırlanan sergi, Konya Selçuklu Belediyesi'nin ortak çalışmasıyla hayata geçirildi. Sergi aynı zamanda Selçuklu konusunda yapılan en önemli ve en kapsamlı etkinliklerden de biri olma özelliğine sahip. Sergi, günlük hayattan; eğitim, sanat, mimari ve ticaret hayatına kadar, geniş bir yelpazede eser vermiş selçukluların kültürel birikimine ışık tutuyor.

Selçuklu medeniyetinin izleri “Tarihçe-i Selçuklular”, “Hanedan İktidar Alametleri”, “İktidar Siyasetname” gibi farklı başlıklarla ele alınıyor. Sergilenen eserlerde Türk - İslam sanatının seçkin örnekleri tüm inceliğiyle gözler önüne seriliyor.

Ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkaran sergi, Selçukluların yanı sıra İslam tarihine de kapı aralıyor. Sergilenenler arasında İslam tarihinde önemli yer tutan nadide el yazması eserler dikkat çekiyor.

Sergide Selçuklular Dönemi'nden kalma İslam tasavvufunun 3 büyük eseri olan Hz. Mevlana'nın Mesnevi-i Şerifi ile Hz. İbnü'l Arabi'nin Fütûhat-ı Mekkiyye ve Füsûsu'l-Hikem'i de sergilendi.

Sergi alanında Selçuklu tarihine ilişkin önemli olaylar canlandırma sinevizyon gösterimi ile sunuluyor.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ndeki Selçuklular sergisi 18 Kasım'a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 13:31
banner53
YORUM EKLE

banner39