banner15

İstanbul'da Suriye için 'Geçici Konsey' adımı

Sürgünde yaşayan Suriyeli muhalifler, Esad rejimi karşıtı çabalarını koordine etmek için Türkiye'de toplandı ve Esad rejimine muhalif olan yasa dışı ilan edilmiş hareketlerin birleşmesi ile Suriye Ulusal Konseyi’nin acilen oluşturulması gerektiği dile getirildi

İstanbul'da Suriye için 'Geçici Konsey' adımı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sürgünde yaşayan Suriyeli muhalifler, Esad rejimi karşıtı çabalarını koordine etmek için Türkiye'de toplandı.

Muhalifler, Suriye Ulusal Konseyi’nin acilen oluşturulması gerektiğini dile getirdi. Toplantıda, ülkedeki isyan dalgasını koordine etmenin yolları aranırken 50 yıldır süren Esad rejimine muhalif olan yasa dışı ilan edilmiş hareketlerin birleşmesi amaçlandı.

Suriyeli muhalif grupların düzenlediği toplantı bugün sona erdi. Suriye içinden ve dışından İstanbul'a gelen muhalifler, Suriye Ulusal Konseyi'ni ilan edeceklerini açıkladı. Muhalif gruplardan oluşacak Ulusal Konsey üyelerinin ise bir sonraki toplantıda belirleneceği ve çalışmalarına başlayacağı kaydedildi.

Toplantı sonrasında Türkiye'den herhangi bir desteğin alınıp alınmadığı sorusuna muhalif grup temsilcileri, "Türkiye hükümeti ile ilişkimiz var. Ancak destek almıyoruz. Sadece Suriyeli siyasi güçlerden destek alıyoruz." cevabını verdi.

Türkiye’de yaşayan Suriyeli muhaliflerden Yahya Bedir, ülkesine demokrasi gelmesinin doğal bir hak olduğunu söyledi. Suriye’den 32 yıl önce ayrıldığını ve 1994 yılından bu yana da ailesiyle birlikte Türkiye’de yaşadığını belirten Bedir, Suriye halkının sabrının tükendiğini, ülkesinde yaşanan zulüm ve işkencelere dur denmesi gerektiğini ifade etti. Yahya Bedir, Suriye’de Baas partisi rejimi geldiğinde olağanüstü hal ilan edildiğini söyledi. Ülkede sadece Baas Partisi’nin kaldığını belirten Bedir, “Muhalefet ve demokrasi kültürü kayboldu. Diktatör iktidarı vardır. Demokrasi rüzgarı, Tunus’tan başladı. Mısır, Yemen ve Libya’ya geldi. Suriye’ye gelmesi doğal bir haktır. Çok uzun bir süre yaklaşık 48 senedir süren işkence ve zalim rejim karşısında, millet muhakkak karşı duracaktır.” dedi.

Suriye’de muhalefet, sivil toplum kuruluşları ve demokrasi kültürünün olmadığını belirten Bedir şöyle konuştu: “İlk olarak Suriye’de demokrasi kültürü ve diyalog ortamının oluşması gerekir. İkinci olarak ise bir heyet oluşturulması gerekir. Dünyada muhatap bulup bu sıkıntıların konuşulması gerekiyor. Bu çok kolay bir mesele değildir. Muhalefet biraz tecrübesiz kaldı. Zannediyorum bu toplantıların sonuçları iyi olacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 17:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35