İstanbul'da Uluslararası İslamofobi Konferansı

Konferans, 12 Eylül'de Başbakan Yardımcısı Arınç ve İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu ile BYEGM Genel Müdürü Karakaya'nın açılış konuşmalarıyla başlayacak

İstanbul'da Uluslararası İslamofobi Konferansı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünce (BYEGM) İstanbul'da 12 ve 13 Eylül'de "Hukuk ve Medya Bağlamında Uluslararası İslamofobi Konferansı" düzenlenecek.

Konferansın açılış konuşmasını, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya yapacak.

Birinci oturumda "Demokrasi, Çok Kültürlülük ve İslamofobi" konusu ele alınacak. Moderatörlüğünü İbrahim Kalın'ın yapacağı konferansta John Esposito "İslamofobi ve Çok Kültürlülük", Norman Gary Finkelstein "Fobi ve Rasyonel Korku Karşı Karşıya: Anti-Semitizm Örneği", Fatma Benli "İslamofobi ve Kadın Hakları", Marwan Mohammed "Fransa'da 'Müslüman Problemi'nin İnşası"nı anlatacak.

Öğleden sonraki ikinci oturum ise "İslamofobi Konusunda Medyanın Rolü ve Sorumluluğu" başlığıyla yapılacak. Moderatörlüğünü Enis Berberoğlu'nun üstlendiği oturumda, Halim Rane "Avustralya Medyasında İslamofobi: Kültürlerarası ve Uluslararası İlişkilere Etkileri", Saied Reza Ameli "İslamofobi, Islamoromia ya da Islamoverita: İslama Karşı Medya Politikasını İtme-Çekme", Nathan Lean "Amerikan Medyasında İslamofobi", Stephen Sheehi "Medya Sorumluluğu, Topluluk Sorumluluğu, Devlet Sorumluluğu" konularında sunum yapacak.

Aynı gün "Hukuk, İnsan Hakları ve İslamofobi" konulu üçüncü oturumun moderatörlüğünü ise Yılmaz Ensaroğlu gerçekleştirecek. İbrahim Salama "İslamofobi ve Uluslararası İnsan Hakları Standartları", Ali Murat Yel "Düşünce Özgürlüğü ve İslamofobi İlişkisi", Hatem al-Bazian "Müslüman Azınlıklar: Sanal Hapsetme ve Sınanan Vatandaşlık" konularını ele alacak.

Birinci gün, gala yemeğiyle sona erecek.

Konferansın ikinci gününde ise çalıştay raporlarının müzakeresi gerçekleştirilecek.

Öğleden sonra moderatörlüğünü Shahid Malik'in yapacağı "İslamofobi ile Mücadelede Hükümet ve Medya İşbirliği Yolları" konulu oturumda, Isam Salim Shanti "İslamofobi ile Mücadelede İİT'nin Katkıları", Dalia Mogahed "İslam ve Müslümanlar Konusunda Amerikan Kamuoyu", Sajjad Karim "Hakları Dengelemek: İfade Özgürlüğü veya Tahrik", Tahir Abbas "İngiltere'de İslamofobi ile Mücadele: Hükümetler Ne Yapmamalı" konularını anlatacak.

Kapanış konuşmalarının ardından konferansa katılanlar için İstanbul gezisi düzenlenecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 11:56
banner53
YORUM EKLE

banner39