banner39

İstanbul'daki paralel operasyonda 20 tutuklu

İstanbul merkezli 3 ilde yapılan PDY operasyonunda 20 kişi tutuklandı

Güncel 03.06.2016, 11:54 03.06.2016, 11:54
İstanbul'daki paralel operasyonda 20 tutuklu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Paralel Devlet Yapılanması iddialarına (PDY) finansman sağladıkları" iddiasıyla aralarında şirket ve dernek yöneticilerinin de bulunduğu şüphelilere yönelik İstanbul merkezli Konya ve Kırklareli'de gerçekleştirilen operasyon kapsamında tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 26 kişiden 20'sinin tutuklanmasına karar verildi.

Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde savcılık ifadelerinin ardından nöbetçi hakimliğe sevk edilen şüphelilerin gece 22.00'de başlayan sorgusu tamamlandı.

Yaklaşık 12 saat süren sorgunun ardından kararını açıklayan Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklanmaları talebiyle sevk edilen 26 kişiden 20'sinin kaçma şüphelerinin bulunması, şüpheliler yönünden delillerin tamamının toplanmamış olması ve tutuklama tedbirinin uygulanmasının ölçülü bulunması gibi gerekçelerle tutuklanmasına hükmetti.

Hakimlik, 6 şüphelinin de "Terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak", "Terör örgütünün finansmanını sağlamak ve terör örgütü propagandası yapmak" suçlarını işlediklerine dair tutuklanmasını gerektirir somut delil bulunmadığı, şüphelilerin tutuklanması halinde ileride telafisi imkansız zararların doğabileceği ve suç vasfının değişme ihtimalinin olduğu gerekçesiyle 3'üne adli kontrol uygulanması şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Öte yandan, savcılık tarafından adli kontrol talebiyle sevk edilen 2 şüpheli de adli kontrol hükümleri kapsamında serbest bırakıldı. 

OPERASYON SÜRECİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne 19 Kasım 2014'te yapılan ihbar üzerine, Birim Gayrimenkul Limited Şirketi ile bu şirkete bağlı kuruluşlarda özellikle Maltepe'de bulunan bir restoranda PDY ile ilgili toplantılar yapıldığı, terör örgütüne finansman sağlandığı iddiaları üzerine Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma devam ederken söz konusu restoranda bir kamyonet evrakın imha edileceğine ilişkin 12 Eylül 2015'te gelen ihbar üzerine sulh ceza hakimliğinden talep edilen karar doğrultusunda yapılan aramada, imha edilmek üzere hazırlanan belgelere el konulmuştu. 

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgi ve bulgular ile hazırlanan rapor doğrultusunda sulh ceza hakimliğinin kararı uyarınca "terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak", "terör örgütünün finansmanını sağlamak", "suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklamak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından İstanbul merkezli 3 ilde operasyon düzenlenmişti.

Sulh ceza hakimliğinden alınan karar doğrultusunda da PDY ile ilişkisi olduğu tespit edilen 1 dernek ile 6 şirket hakkında da arama kararı alınmış, dernek ve şirketlerin tüzel adreslerinde yapılan aramalar sonucu suç delili olabilecek belge ve eşyaya el konulmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?