banner15

İstanbullular Banliyö hattına 2017'de kavuşacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, daha önceden açılış tarihi 2018 olarak açıklanan İstanbul banliyö treninin 2017’nin sonunda biteceğini açıkladı.

İstanbullular Banliyö hattına 2017'de kavuşacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray'ın, Kazlıçeşme ile Ayrılıkçeşme arasında seferlerinin olduğunu anımsatarak, şu değerlendirmede bulundu: "İstanbul Banliyö hattı gelecek yıl sonunda hizmete açılacak. Bu hat hizmete açıldığında Gebze ile Halkalı arasında yolcu taşımacılığı yapacak. Ayrıca, Konya ve Ankara Yüksek Hızlı Trenleri de Marmaray'ı kullanarak Avrupa'ya geçişleri sağlanmış olacak. Daha da önemlisi yine yıl sonuna kadar hizmete alacağımız Bakü-Tiflis- Kars Demir İpekyolu da Marmaray üzerinden Avrupa'ya hatta Manş Denizi'ni de geçerek Londra'ya ulaşacak. Marmaray, Pekin'den Londra'ya uzanacak Demir İpekyolu ulaştırma koridorunun da ana omurgasını oluşturuyor."

İstanbul Banliyö hattı da tamamlandığında Marmaray ile küresel ve bölgesel çevre üzerinde olumsuz etkilere neden olan hava kirletici gazların miktarında önemli azalma olacağına işaret eden Yıldırım, "Sera gazlarının miktarında ilk 25 yıllık işletim dönemi boyunca, yıllık ortalama 115 bin ton düzeyinde azalma olacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 15:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48