'İstanbul'u terk et, maaşına zam al' önerisi

İstanbul'a en çok göç veren illerin boşalmasını önlemek ve İstanbul'un yükünü hafifletmet için memleketine dönmek isteyen emeklinin maaşına zam yapılması önerildi

'İstanbul'u terk et, maaşına zam al' önerisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul nüfusunun giderek artması ve bazı şehirlerinde sürekli göç vermesi meselesi giderek büyüyor. Özellikle artan nüfusuyla İstanbul'da sorunlar da giderek büyüyor. TBMM KİT Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, hem İstanbul'un nüfus yoğunluğunu düşürmek hem de göç veren şehirlerin boşalmasını önlemek için önemli bir teklifte bulundu. Kinay, emekliliklerini memleketlerinde geçirmek isteyenlerin maaşlarına ekstra zam yapılmasını önerdi.

Sivas, Kırıkkale, Kars, Kütahya, Zonguldak, Yozgat, Tokat, Erzurum, Çorum, Isparta, Ardahan, Amasya ve Bayburt en çok göç veren iller arasında yer alıyor. İstanbul ise en çok göç alan il olarak biliniyor. İstanbul'un en çok göç aldığı iller de yine aynı iller. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu şehir belediyelerine fon transferi yapması gerektiğini savunan AK Partili Kinay bu konudaki önerilerini kamuoyuyla paylaştı.

Haber7.com'un haberine göre Kinay, göç alan şehirlerde yaşayan emeklilere, memleketlerine dönmeleri için emekli maaş zammı olarak destek verilmesini önerdi.

Kinay'ın konuyla ilgili olarak verdiği önerilerden birkaçı:

-İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Adana ve Ankara gibi göç alan şehirlerde emlak vergi oranları diğer şehirlere göre yüksek tutulmalı.

-Belediyelerin büyükşehirlerde yaptığı sosyal yardımlar, göç veren şehirlere göre az olmalı ve bu yardımlar göç veren yerlerde dağıtılmalı.

-Göç veren 13 şehrimizde KOSGEB kredileri artırılmalı.

-Bu şehirdeki girişimciler desteklenmeli.

-Türkiye’deki dizi film sektöründeki tüketim göz önünde bulundurularak, Anadolu’daki şehirlerin sosyo-ekonomik durumunu, kültürel özelliklerini yansıtan dizi filmlerin bu şehirlerde çekilmesi teşvik edilmeli.

-Daha çok İstanbul’a yoğunlaşan Emlak Konut GYO Anadolu’ya da projeler üretmeli.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 11:53
banner53
YORUM EKLE

banner39