banner39

İşte kurtarma operasyonunun ayrıntıları

Rehinelerin şimdiye kadar 5 - 6 defa kurtarılma aşamasına geldiği ancak bölgedeki savaş ortamı nedeniyle sonuca ulaşmadığı açıklandı

Güncel 20.09.2014, 10:48 20.09.2014, 11:56
İşte kurtarma operasyonunun ayrıntıları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Musul'da rehin alınanları kurtarma operasyonu MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanlığınca (DOP) tamamen "yerli bir operasyon" olarak yürütüldü. Başbakan Ahmet Davutoğlu, serbest kalanlarla buluşmak üzere Bakü’den Şanlıurfa’ya giderken, uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunurken, 49 kişinin özel bir ekip tarafından alındığını söyledi ama operasyonla ilgili bilgilerin gizli kalacağı vurgusunu yaptı. Davutoğlu bu ayrıntıları sadece üst düzey yetkilerin bileceğini kaydetti.

Elde edilen ilk bilgiler ise Musul'da rehin alınanların, ilk günden beri Musul'da 8 ayrı adreste tutulduğu, hareketlilik insansız hava araçları ve diğer unsurlarla sürekli takip edildiği yönünde. Rehin alınanlar, bugüne kadar 5-6 kez kurtarılma aşamasına geldi ancak bu girişimler bölgedeki savaş ortamı nedeniyle sonuca ulaşmadı, operasyon bugüne kaldı.

Musul'daki rehineler için herhangi bir fidye ödenmedi, bırakılmaları karşılığında herhangi bir şart kabul edilmedi.

FİDYE ÖDENMEDİ

Akıllardaki sorulardan biri de fidye meselesi. ’49 kişi için IŞİD’e bir fidye ödendi mi?’ sorusuna da cevap veren güvenlik kaynakları, kesinlikle bir fidye pazarlığı olmadığını ve fidye ödenmediğini vurguladılar. Rehinelerin kurtarılmasında baş rolde yer alan Milli İstihbarat Teşkiları, askeri unsurlarla da sürekli irtibat halindeydi. Müzakerelerin yoğunlaşmasıyla birlikte rehinelerin serbest bırakılacağı sinyallerinin alınmasından sonra, özel harekatçılar her türlü durum için hazır bekletildi.

ARAP AŞİRETLERDEN DESTEK

Rehinelerin yerlerinin belirlenmesi, durumlarının takibi ve operasyon sürecinde Arap aşiretlerden büyük destek alındı.

AKÇAKALE’DEN GİRİŞ YAPTILAR

Yerel kaynaklara göre, 49 kişi kararlaştırılan yere getirdi ve bu buluşma Musul’da yaşandı. Musul’da teslim alınan Türk vatandaşları, MİT tarafından güvenlik gerekçesiyle Suriye üzerinden Türkiye’ye getirildi.elabyat üzerinden Türkiye'ye geldiler

IŞİD ile PYD arasındaki savaş nedeniyle son operasyonda da biraz geçikme yaşandı. Rehineler, Kürt bölgesinden değil, İŞID kontrolündeki Telebyat üzerinden Türkiye'ye getirildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, "Vatandaşlarımızın serbest bırakılmasında ve sağ salim yurda getirilmelerinde emeği geçen MİT Müsteşarlığımızı ve diğer kurumlarımızı en içten duygularla tebrik ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz" açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, üç ayı aşkın süredir rehin tutulan Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu  personelinin bu sabah Türkiye'ye getirilmelerinin büyük bir sevinçle karşılandığı  belirtilerek,  "Başkonsolosluğumuz mensupları ve aileleri başta olmak üzere tüm milletimizin gözü aydın olsun" denildi.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?