banner39

banner35

İşte TEOG yerine getirilen yeni sistem

Başvuruda öğrencinin karşısına 5 okul çıkacak. Öğrenci tercih yapacak.

Güncel 05.11.2017, 12:16 05.11.2017, 12:25
İşte TEOG yerine getirilen yeni sistem

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasının ardından, liselere geçişteki yeni sistemi bugün Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda açıkladı.

Yeni sistemde TEOG'un yerine 'Mahalli Yerleştirme Sistemi' geliyor. 8. sınıf müfredatı temel olmak üzere 60 soruluk 90 dakikalık sınav yapılacak.

Eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, TEOG'un ardından liselere geçişteki yeni sistem hakkında "Başvuruda öğrencinin karşısına 5 okul çıkacak. Öğrenci tercih yapacak." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: "Ülke genelinde belirlediğimiz farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okulumuza sadece isteyen 8. sınıf öğrencilerimizin girebileceği bir sınav hazırladık, isteğe bağlı. Bu liselerin ismini ve sayısını mayıs ayı gibi açıklayacağız."

"Fen lisesi sayımız 302, öğrenci sayısı 120 binin üzerinde. 12 bindi öğrenci sayısı, 120 binin üzerine çıkardık. 10 kattan fazla arttırdık. Hiçbir bölümde böyle bir artış da yok."

 "(TEOG yerine liselere geçişte uygulanacak yeni sistem) Esas gayemiz sınavsız liselere geçişi sağlayabilmektir. Bunun için ne yapmak lazım? Bizim bütün liselerimizi fen lisesi ayarına, sosyal bilimler ayarına ve proje okulları ayarına çıkarmamız lazım. Bu yolda gerçekten çok büyük mesafe katettik, bunu gururla söyleyebilirim."

"(TEOG yerine liselere geçişte uygulanacak yeni sistem) Veliler, ortaokula kaydettikleri zaman evlatlarının bundan sonra hangi liseye gideceğini de bilebilecek. Dolayısıyla da ortaokulla lise arasındaki bir bağı biz kurmuş oluyoruz. Tercihe bağlı ve adrese en yakın okula yerleştirme olacağı için bu yaştaki öğrencilerin üzerinden sınav baskısı kalkmış olacaktır." 

 "Ülke genelinde belirlediğimiz farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okulumuza sadece isteyen 8. sınıf öğrencilerimizin girebileceği bir sınav hazırladık, isteğe bağlı. Bu liselerin ismini ve sayısını mayıs ayı gibi açıklayacağız."

"Fen lisesi sayımız 302, öğrenci sayısı 120 binin üzerinde. 12 bindi öğrenci sayısı, 120 binin üzerine çıkardık. 10 kattan fazla arttırdık. Hiçbir bölümde böyle bir artış da yok."

 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?