İşte yeni kabinedeki sürprizler...

Yeni kabinede bazı bakanlar kabine dışı kalırken bazı isimler ise farklı bakanlıklara atandı. En önemli gelişme Dolmabahçe mutabakatında olan iki isim Yalçın Akdoğan ve Mahir Ünal'ın yeni kabinede yer bulamamasıydı. Yine AB vize anlaşma sürecinde yer alan AB bakanı Volkan Bozkır da yeni kabinede yer almadı

İşte yeni kabinedeki sürprizler...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

65. Hükümeti kurmakla görevlendirilen Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğu kabine listesini açıkladı.

Yeni kabinede esk ibaşbakan Ahmet Davutoğlu'nun sırdaşı sayılan Lütfi Elvan başbakan yardımcılığından Kalkınma Bakanlığına alınırak yer bulurken, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise Kültür ve Turizm Bakanlığına alındı. Kabineden gideceği konuşulan Mehmet Şimşek'in yerini koruması ise dikkat çekti.

Kayseri eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki kabineye giren isimlerden biri oldu. Haseki'nin yeni görevi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Özhaseki, paralelle mücadele hakkında "Eğer fabrika ayarlarına dönerlerse eskiye dönülür" demesi sonrasında, AK Partili sosyal medya hesaplarında hedef haline gelmişti.

Dolmabahçe mutabakatında olan iki isim Yalçın Akdoğan ve Mahir Ünal yeni kabinede yer bulamadı. Yeni kabineden olmayan bir başka isim ise AB ile vize anlaşma sürecinde yer alan AB bakanı Volkan Bozkır oldu. AB Bakanı Volkan Bozkır'ın yerine Ömer Çelik getirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yerini korudu. Yerini koruyan isimlerden bir başkası DYP kökenli Süleyman Soylu oldu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yeni kabinede görev almazken bu göre eski bakan Recep Akdağ getirildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın yerine Faruk Özlü getirilirken Işık Milli Savunma Bakanlığına atandı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise Milli Eğitim Bakanı oldu.

Yalçın Akdoğan, Volkan Bozkır, Mahir Ünal ve Cevdet Yılmaz yeni kabineye giremeyen diğer isimler oldu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 15:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35