banner39

İstifa eden tek belediye başkanı Özhaseki

Milletvekili adayı olmak için bugün istifa edenler arasında TCDD Genel Müdürü, KYK Genel Müdürü, Büyükşehir Belediye Başkanları, Büyükelçiler, Basın Müşavirleri ve birçok farklı kurumdan isimler bulunuyor, AK Parti'de istifa eden tek belediye başkanı ise Özhaseki oldu

Güncel 10.02.2015, 13:49 11.02.2015, 15:12
İstifa eden tek belediye başkanı Özhaseki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milletvekili seçimlerinde aday olacak bürokratların istifaları için süre bugün doluyor. Bu nedenle aday olmak isteyip de henüz istifa etmeyenler bugün istifalarını sunmaya başladı. Bugün istifa edenler arasında TCDD Genel Müdürü, KYK Genel Müdürü, Büyükşehir Belediye Başkanları, Büyükelçiler, Basın Müşavirleri ve birçok farklı kurumdan isimler bulunuyor.

MEHMET ÖZHASEKİ

AK Parti Genel Merkezi tarafından milletvekili adaylığına onay çıkan tek Belediye Başkanı olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, bu sabah itibarıyla istifasını verdi.

Kayseri’de 20 yıldır Belediye Başkanlığı görevini yürüten Mehmet Özhaseki, AK Parti’den milletvekili aday adayı olmak için görevini bıraktı. Özhaseki’nin yerine, Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi cuma günü toplanarak yeni başkanını seçecek. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Kocasinan Belediye Başkanı Ak Partili Mustafa Çelik’in adı geçiyor.

KYK GENEL MÜDÜRÜ

Bürokrat istifalarındaki son günde, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda uzun süre görev yapmış iki ayrı isimden, iki istifa geldi. Kurum'un hem eski, hem de yeni Genel Müdürleri, milletvekili adayı olabilmek için istifalarını verdiler.

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun eski Genel Müdürü Hasan Albayrak, bu görev sonrasında Başbakanlık Müşaviri olarak atanmıştı. Albayrak, Müşavirlik görevinden, vekil adayı olmak için istifa etti.

Aynı saatlerde, Kredi ve Yurtlar'ın mevcut Genel Müdürü'nden de istifa haberi geldi. Genel Müdür Recep Kaymakcan, AKP 'den Çorum adayı olmak üzere görevinden ayrıldı.

İÜ REKTÖRÜ YUNUS SÖYLET İSTİFA ETTİ

Bir istifa haberi de İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’ten geldi. Söylet, haberi twitter hesabından duyurdu.

Söylet mesajında, “Rektörlük ve memuriyet görevimden 2839 sayılı kanunun 18. Maddesi uyarınca istifa ettim. Uzunca bir müddet twitter ortamında olmayacağım” dedi. Söylet’in, 7 Şubat Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından istifa kararı aldığı ve Ak Parti’den milletvekili aday adayı olacağı öğrenildi.

DIŞİŞLERİNDE İSTİFALAR

Hürriyet gazetesinden Zeynep Gürcanlı ve Aysel Alp'in haberine göre, istifa rüzgarı, büyükelçileri de vurdu. Dışişleri Bakanlığı'nda da, istifalar art arda geliyor. Daha önce Filistin ve Türkmenistan büyükelçilik görevlerinde bulunan Hüseyin Avni Bıçaklı, ilk istifa eden büyükelçi oldu. Bıçaklı, memleketi Isparta'da, MHP'den aday olacak.

İstifası beklenen bir diğer büyükelçi ise, halen Dışişleri'nde ikili işler genel müdürü olarak görev yapan Hulusi Kılıç, daha önce Bakü büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Büyükelçi Kılıç'ın AKP'den aday olması bekleniyor.

Öİ BAŞKAN YARDIMCISI

Özelleştirme İdaresi (Öİ) Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu Üyesi, Sağlık Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Dr. Şanal Tosun da AK Parti'den aday adayı olmak için istifa etti.

BASIN MÜŞAVİRİ ÇETİN DE İSTİFA ETTİ

7 Haziran seçimlerinde aday olmak için Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Bilal Çetin de Başbakanlık’a istifasını verdi. Çetin, AK Parti’den İzmir Milletvekili aday adayı olacak. Ankara 'da 18 yıl aktif gazetecilik yapan Çetin, son dönemde Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ, Emrullah İşler ve Yalçın Akdoğan'a basın danışmanlığı yaptı.

TCDD GENEL MÜDÜRÜ DE İSTİFA ETTİ

2002 Aralık ayından beri TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Süleyman Karaman, siyasete atılmak amacıyla görevinden ayrıldı. Karaman, 2003 yılından itibaren Yüksek Hızlı Tren (YHT) projeleri başta olmak üzere 100'ü aşkın demiryolu projesinde görev aldı.

TSE BAŞKANI DA İSTİFA ETTİ

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, AK Parti'den milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti.

KADRİ YILDIRIM HDP'DEN ADAY

Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım ise, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde HDP'den milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı.

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, Haziran ayında yapılacak genel seçimlerde AK Parti'den milletvekili adayı olmak için görevinden istifa etti.

EMİNAĞAOĞLU CHP'DEN ADAY OLACAK

Çankırı Hakimi olan Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, CHP'den milletvekili adayı olmak için görevinden istifa etti.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?