banner39

İstihbarat birimleri altı saldırganın peşinde

PKK’nın yeni bombalı eylemlerde kullanmayı planladığı iddia edilen altı kişiyi arama çalışmaları sürüyor

Güncel 19.03.2016, 09:17 19.03.2016, 09:24
İstihbarat birimleri altı saldırganın peşinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstihbarat birimleri, yeni bombalı eylem hazırlığında oldukları öne sürülen MLKP ve PKK’lı 2’si kadın 6 saldırganı deşifre etti. Tüm güvenlik birimleri uyarıldı, 6 isim her yerde aranıyor.

12 Mart'ta bir dizi silahlı örgütün “Halkların Birleşik Devrim Hareketi” adıyla ortak eylem birliği kurduğu öne sürülmüş, hemen ardından 13 Mart'ta Ankara'daki kanlı saldırı yaşanmıştı. İstihbarat birimleri, bu saldırının ardından PKK’nın yeni bombalı eylemlerde kullanmayı planladığı iddia edilen kişilerin kimliklerini belirledi.

MLKP (Marksist Leninist Komünist Parti) üyesi Havva Çustan, Ali Haydar Keleş ve Emrah Erdoğan'ın, IŞİD tarafından gerçekleştirilen Şanlıurfa Suruç ve Ankara tren garı saldırılarında ölenler ile güvenlik güçlerinin operasyonlarında ölen örgüt üyelerinin “intikamını almak” için bombalı/silahlı eylem yapmayı hedeflediği belirtildi.

6 bombacıdan Aysel Özlü, Ali Haydar Keleş, Emrah Erdoğan ve Havva Çustan'ın fotoğrafları emniyet teşkilatlarına gönderildi.

'EYLEM' PASAPORTU

Ayrıca PKK üyesi Taner Yeşilbaş, Mehmet Erbey ve Şırnak Beytüşşebap nüfusuna kayıtlı “Âvinar” kod adlı Aysel Özlü'nün intihar eylemi yapabileceği gerekçesiyle tüm birimler alarma geçirildi. Özlü'nün 20-25 yaşlarında, kısa boylu, siyah saçlı, kahverengi gözlü, yuvarlak yüzlü olduğu; Suriye Haseke'deki Rimelan kamplarında canlı bomba eğitimi aldığı belirlendi.

Öte yandan PKK'nın 13 üyesine Irak pasaportu çıkardığı ve bunlardan 7'sinin Şırnak Silopi'deki Habur sınır kapısından Türkiye'ye giriş yaptığı belirlendi. Diğer 6 örgüt mensubunun ise 28-29 Mart'ta Türkiye'ye giriş yapacağını tespit eden istihbarat birimleri, söz konusu kişilerin izini sürmeye başladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?