banner39

İstiklâl'de müdahale; iki kişi gözaltında

Sabah saatlerinden itibaren Gezi Parkı'ına kimseyi almayan polis, Gezi olaylarının ilk çıktığı gün orada olan Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'e, çiçek bırakması için müsaade etti. Polisin müdahale ettiği İstiklâl'de ise iki kişi gözaltına alındı.

Güncel 31.05.2014, 16:37 31.05.2014, 17:33
İstiklâl'de müdahale; iki kişi gözaltında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Gezi olayları sırasında ölenlerin anısına, Gezi Parkı'na çiçek bıraktı. Park girişinde polis ile Önder arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Taksim'e, tek başına Sıraselviler Caddesi'nden gelen Sırrı Süreyya Önder,  Kazancı Yokuşu girişindeki çiçekçiye giderek bir demet papatya aldı.

Daha sonra Gezi Parkı girişine gelen Önder'i bir polis tutarak engellemek istedi.

"Yasak giremezsiniz" diyen polise Önder, "Çek elini" diyerek tepki gösterdi.

Bir polis yetkilisinin "Sırrı Bey girebilir" demesiyle, polislerin yanından parka giren Önder park girişindeki alana papatyaları bıraktı.

Bir süre burada bekleyen Önder, gazetecilere " Çiçekleri yitirdiklerimizin anısına bıraktım" dedi ve meydandan ayrıldı.

EYLEMCİYE İZİN VERİLMEDİ

Gezi Parkı’na çiçek bırakmak isteyen Mehmet Rıza Camcı isimli bir vatandaşa izin verilmedi. Camcı, geçen yılki eylemlerde 17 gün boyunca Gezi Parkı'nda kaldığını ve burada polisler tarafından atılan gaz fişeğinden yaralandığını savundu.

KİTAP OKUMA EYLEMİ

Gezi Parkı'nın merdivenlerinde kitap okumak isteyen bir gruba da polis izin vermedi. Yola oturarak kitap okumaya çalışan eylemciler ile polis arasında gerginlik yaşandı. Gerginlik, eylemcilerin yoldan kalkmasıyla son buldu.

CNN EKİBİNE KİMLİK KONTROLÜ

Bu arada Taksim'de muhtemel olayları görüntülemeye çalışan CNN Muhabiri Watson, kimlik kontrolü amacıyla kısa süreli gözaltına alındı. Watson serbest bırakıldıktan son Twitter'dan şöyle yazdı:

"Türk polisi, CNN ekibini yarım saat gözaltında tuttuktan sonra serbest bıraktı. Polis memuru, gözaltındayken beni ittiren bir diğer polis adına özür diledi. Başbakanlık tarafından verilen basın kartımı gösterdim ancak polisler tatmin olmadı, 'Birçoğu sahte' diyerek pasaportumu görmek istediler."

TAKSİM DAYANIŞMA PLATFORMU ÇAĞRI YAPTI

Gezi Parkı olaylarının birinci yılında Taksim'de toplanma çağrısı yapılması üzerine yoğun güvenlik önlemi alan polis, Gezi Parkı'nı vatandaşlara kapattı. Taksim Dayanışma Platformu, "sağlıklı kentleşme ve yaşanılır kent" talebini tekrarlamak ve geçen yıl yaşanan olaylarda hayatını kaybedenleri anmak amacıyla bugün Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nda toplanma çağrısı yaptı.

Taksim'de bu tür bir toplanmaya izin verilmeyeceğini açıklayan İstanbul Valiliği de sabah saatlerinden itibaren bölgede güvenlik önlemlerini artırdı. Bu kapsamda, Gezi Parkı ile AKM önündeki alan vatandaşlara kapatılırken, Cumhuriyet Anıtı'nın çevresine demir bariyerler konuldu. Çevik kuvvet ekipleri, İstiklal Caddesi ve ara sokaklar ile Taksim'e çıkan yollarda güvenlik önlemi aldı.

Bu arada, İstanbul'da 2 bin 500'ü çevre illerden olmak üzere yaklaşık 25 bin polis görevlendirildi. Polislerin yaklaşık 7 bin 500'ünün Taksim, Beşiktaş, Dolmabahçe, Tarlabaşı, Şişli ve Okmeydanı'nda görev yaptığı öğrenildi.

VAPUR VE FÜNİKÜLER HATTI KAPALI

Taksim Dayanışma Platformu'nun, Gezi Parkı olaylarının birinci yılında Taksim'de toplanma talebine izin vermeyen İstanbul Valiliği, ulaşım konusunda bazı tedbirler aldı.

Bu kapsamda Avrupa yakasından Anadolu Yakası'na Şehir Hatları seferleri saat 15.00 itibariyle iptal edildi. Kadıköy'deki iskelelerden "Valiliğimizin aldığı emniyet tedbirleri gereğince seferlerimiz ikinci bir emre kadar iptal olmuştur" anonsları yapıldı.

Taksim-Kabataş Füniküler ve Maçka-Taşkışla teleferik hattında da seferler yapılmıyor. Metro da Hacıosman-Levent istasyonları arasında hizmet veriyor.

İstiklal Caddesi'nde çalışan Nostaljik Tramvay seferleri de yapılmazken, Taksim Karaköy Tüneli de 17.00'den sonra çalışmayacak.

İSTİKLAL'DE MÜDAHALE; İKİ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstiklal Caddesi'nde CHP binası önünde toplanan grubu polis uzaklaştırdı. Saat 16.15 sıralarında İstiklal Caddesi'nde toplanan bir grup göstericiye polis "dağılın" uyarısı yaptı. Polis uyarıya uymayan grubu, üzerine yürüyerek uzaklaştırdı.

Grup, Galatasaray Meydanı'na doğru uzaklaştı. Bu arada gruptaki 2 kişi gözaltına alındı.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?