banner39

İtalya mültecilere şiddet uyguluyor

Uluslararası Af Örgütü, İtalyan makamlarını kamplardaki mültecilere kötü muamele ve şiddet uygulamakla suçladı. Raporda İtalyan makamlarının özellikle bu yola başvurduğu iddia ediliyor.

Güncel 03.11.2016, 14:49 03.11.2016, 14:49
İtalya mültecilere şiddet uyguluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü, İtalyan makamlarını mültecileri kötü muamele etmek ve mültecilere yasalara aykırı davranmakla suçladı. Örgütün açıkladığı raporda İtalya'nın ülkeye yeni gelen mültecilerin kaydıyla ilgili Avrupa Birliği'nin kurallarını uygularken bu yola başvurduğu belirtildi.

Af Örgütü aynı zamanda İtalya'yı mültecileri kurallara aykırı olarak sınır dışı etmekle de suçladı.

Kötü muamelenin zaman zaman işkenceye kadar vardığı belirtelen raporda, mültecilere darp edildiği, elektroşok verildiği ve mültecilerin cinsel aşağılamalara maruz kaldıkları ifade edildi. Raporda iddiaların belgelere dayandığı da vurgulandı.

Af Örgütü, 170 mülteci ile görüşerek hazırladığı raporda kayıt merkezlerinde parmak izinin alınmasına karşı çıkan mültecilerin toplandıkları kamplarda hücreye kapatıldıklarına da yer verildi. Mültecilerin parmak izi başka bir Avrupa Birliği (AB) ülkesinde iltica talebinde bulunmalarını önlemek amacıyla alınıyor.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?