banner15

İTÜ engelleri ortadan kaldırıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) engellilerin hayatını kolaylaştıracak adımlar atıldığı bildirildi.

İTÜ engelleri ortadan kaldırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) engellilerin hayatını kolaylaştıracak adımlar atıldığı bildirildi.

İTÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, üniversitenin, engellilere yönelik Sesli Adımlar, Evrensel Tekstil Merkezi, Engelsiz ve Yaya Dostu Kaldırımlar gibi projelere son olarak İTÜ'lü öğrencilerin 3 boyutlu yazıcıyla ürettikleri biyonik el çalışması eklendi.

Engelsiz yaşamın her geçen gün daha da geliştiği ifade edilen İTÜ'de, bu konuda yapılan 8 çalışma özellikle öne çıkıyor. Bu yolda son dönemde yaşanan en önemli gelişmelerden biri de Tamer Temizer, Ezgi Çetin, Onur Rodop, Arda Özdere ve Oğuz Sarp’tan oluşan Astero-biyonik ekibinin hayata geçirdiği 3 boyutlu yazıcıda ürettikleri biyonik el olarak biliniyor.

Türkiye’de "ilk" kez bir üniversitede mekan içi yön bulma uygulaması olan Sesli Adımlar ise kapalı mekanlarda bluetooth ile çalışan yön bulma uygulamasıyla İTÜ İnşaat Fakültesi'nde yer ve yön bulmayı kolaylaştırıyor.

Üniversitede, engelli bireylerin ihtiyaçlarının dikkate alınarak giysi tasarımı yapan Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi'nin yanı sıra, kaldırım genişliğini 3-4, yüksekliği ise 5 santimetre ile sınırlı kaldırımlar, engelli öğrencilerin yaşadığı sorunları dinleyip çözüm arayan İTÜ Engelli Öğrenci Danışma Birimi, fakültelerde zorunlu ve seçmeli ders olarak okutulan "erişilebilirlik" dersi, Sarıyer Şehit Üsteğmen Ali Büyükdicle Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencilerinin hazırladığı yiyeceklerin satıldığı ve Türkiye'nin "ilk" down kafesi olan Fanfan Kafe de İTÜ'deki engelli duyarlılığını gösteren örnekler arasında yer alıyor.

Ayrıca İTÜ öğrencilerinden oluşan İTÜ Gönüllülük Kulübü'nün "Engeller Durdurmasın" projesi kapsamında işitme, görme ve zihinsel engelli okullara yaptığı ziyaretler ve her engel grubu için düzenlediği özel etkinlikler, konuyla ilgili toplumsal farkındalığı artırıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 19:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48