banner15

İzmir merkezli operasyonda gözaltı sayısı artıyor

Bugün askeri casusluk davasındaki usulsüzlüklerle ilgi soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda gözaltına alınannların sayısı 45'e çıktı

İzmir merkezli operasyonda gözaltı sayısı artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, muvazzaf askerlerin de arasında bulunduğu tamamı tutuksuz yargılanan 357 kişi hakkında, 2013 yılında "Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma" suçlamasıyla açılan davada yargılananların şikayeti üzerine soruşturma başlattı. Bu kapsamda sabah saatlerinde İzmir başta olmak üzere Ankara, Adıyaman, Erzurum, Zonguldak, Yalova, Trabzon, Uşak, Antalya, Diyarbakır, Kütahya ve Şanlıurfa'nın da aralarında bulunduğu 18 ilde, aralarında polis memuru ve mülkiye müfettişlerinin de olduğu 45 kişi gözaltına alındı. 12 firari şüphelinin yakalanmasına çalışıldığı bildirildi.

İzmir merkezli 2012 yılında gerçekleştirilen "Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma" iddialarına yönelik operasyonun ardından açılan davada yargılananların şikayetleri üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar, İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirilmeye başlandı. 

Farklı kentlerde gözaltına alınanlar arasında eski İzmir Emniyet Müdürü A.B, emniyet müdür yardımcıları M.A.Ş. ve M.K, şube müdürü T.A, ayrıca halen merkez valisi olarak görev yapan A.K, M.O, S.A, mülkiye müfettişi F.İ. ile Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen'in de yer aldığı öğrenildi.

Zanlıların, "Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma" davasıyla ilgili soruşturmayı yürütürken kanuni yetkileri dışına çıktığı iddia edildi.

ŞÜPHELİLER

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Teftiş Kurulu, İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, TÜBİTAK ve TİB'in bir buçuk yıllık çalışması sonucunda gerçekleşen operasyonda gözaltına alınan ve aranan şüpheliler arasında mülkiye müfettişleri ve polisler ile vali ve vali yardımcısı, bir avukat ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında görevli bir memurun da olduğu bildirildi.

Şüphelilerin Genelkurmay Başkanlığının da aralarında bulunduğu 13 kurumdan 3 bin kişiyi takibe alarak fişledikleri, kendilerinden olmayan kişileri itibarsızlaştırarak görevden uzaklaştırmayı ve yerlerine kendilerinden olan kişileri getirmeyi hedefledikleri iddia ediliyor.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre Askeri Casusluk Operasyonu İzmir Emniyet Müdürlüğüne 10 Ağustos 2010 tarihinde gelen bir ihbar maili üzerine başlatıldı. Soruşturmada, aralarında üst düzey askeri yetkililerinin de bulunduğu kişiler, fuhuş aracılığıyla devletin gizli bilgi ve belgelerini yabancı istihbarat servislerine vermekle suçlandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 18:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35