banner39

İzmir saldırganları 28 Aralık'ta şehre gitmiş

İzmir saldırısında PKK'lı iki kişinin 28 Aralık'ta İzmir'e geldikleri ve Bornova ilçesinden ev kiraladıkları belirlendi

Güncel 06.01.2017, 16:25 06.01.2017, 16:27
İzmir saldırganları 28 Aralık'ta şehre gitmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İzmir'deki bombalı saldırı sonrası çıkan çatışmada ölü ele geçirilen PKK'lı iki saldırganın 28 Aralık'ta İzmir'e geldikleri ve Bornova ilçesinden ev kiraladıkları belirlendi.

İzmir'de PKK mensuplarınca adliye önünde gerçekleştirilen terör saldırısına ilişkin soruşturmayı yürüten güvenlik güçleri, önemli bilgilere ulaştı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, İzmir Adliyesi C kapısı yakınında ölü ele geçirilen PKK'lı iki kişinin üzerinden Gaziantep'te yaşayan iki kişi adına düzenlenmiş sahte kimlik çıktı.

Yapılan incelemede, Gaziantep'teki kişilerin PKK’lılarla herhangi bir bağlantısına rastlanmazken, saldırganların PKK'nın dağ kadrosundan olduğu belirlendi.

BORNOVA'DAN EV KİRALAMIŞLAR

28 Aralık'ta İzmir'e gelerek Bornova ilçesinde bir ev kiralayan saldırganlar, 30 Aralık'ta yurt dışından gelen ve kimliği açıklanmayan bir kişiyle buluşup iki araç satın aldı.

Araçların ödemesini yaparak ruhsatlarını da kendi adına alan kişi, aynı gün Türkiye'den ayrıldı.

Saldırganların kiraladığı evde yapılan incelemede, akümülatör ve silikon tarzı malzemeler ele geçirildi.

Araçların şehir dışına çıkarılmadığını ve patlayıcının İzmir'de hazırlandığını değerlendiren güvenlik güçleri, amonyum nitrat kullanılarak hazırlanan yaklaşık 150 kilogramlık patlayıcının etkisini artırmak için aracın bagajındaki LPG tankının yanına yerleştirildiğini belirledi.

İKİNCİ ARAÇTA PATLAYICIYA RASTLANMADI

Adliye binası yakınlarında park halindeyken kontrollü şekilde patlatılan 45 LV 414 plakalı otomobilde yapılan incelemede herhangi bir bomba düzeneğine rastlamayan güvenlik güçleri, teröristlerin, ikinci aracı saldırı sonrası kaçmak için kullanacakları ihtimali üzerinde duruyor.

Olayla ilgili gözaltında bulunan 18 şüpheliden İzmir'de yakalanan 9'unun, saldırıyı gerçekleştiren kişilerle doğrudan bağlantılı oldukları ve emniyetteki işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?