banner15

İzmir'deki FETÖ/PDY davası başladı

Çeşme'de örgüt adına faaliyet gösterdiği iddia edilen 11'i tutuklu 22 sanığın yargılanmasına başlandı

İzmir'deki FETÖ/PDY davası başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İzmir'in Çeşme ilçesinde, (FETÖ/PDY)'ye yönelik soruşturma kapsamında, örgüt adına faaliyet gösterdiği öne sürülen sanıklar hakkında açılan davanın görülmesine başlandı.

İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya 11 tutuklu sanık ile tutuksuz sanıkların bir kısmı ve avukatları katıldı.

Kimlik kontrolünün ardından savunma yapan sanıklardan Mehmet Hüseyin Ö, Çeşme İmam Hatip Lisesinde öğretmenlik yaptığı dönemde FETÖ'nün sohbet toplantılarına katıldığını, 1,5 yıldır sohbetlere gitmediğini, darbeyle ya da terör örgütüyle hiçbir bağlantısının bulunmadığını, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Sanık, Aktif Eğitim-Sen'e üye olduğunu, ancak geçen haziran ayında istifa ettiğini ve Bank Asya'da bireysel emeklilik hesabının bulunduğunu belirten Mehmet Hüseyin Ö. 1,5 yıldır bu yapıyla hiçbir ilişkisinin olmadığını, 2014 yılında Kırgızistan'a gittiğini ve oradaki Türk okullarını gezdiklerini belirtti.

Sanık Ali Y. ise sohbetlere 12-13 kez katıldığını, 2013 yılından sonra katılmadığını, Zaman gazetesi aboneliğini de bu tarihte iptal ettiğini, toplantılarda dini konuların konuşulduğunu, Fetullah Gülen'in kitaplarından günün konusuyla ilgili bölümlerin okunduğunu, öğrenci yurduna zaman zaman 10-20 lira gibi miktarlarda para, zaman zaman da gıda yardımında bulunduğunu, silahlı terör örgütüne üye olmadığını savundu.

Mahkeme Başkanının sorusu üzerine sanık, "Haşhaşiler" isimli WhatsApp grubunda genelde geyik muhabbeti yaptıklarını, toplantı zamanları için de haberleştiklerini, toplantılarda ise örgüt propagandası yapılmadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 20:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48