banner15

İzzettin Doğan: Projenin arkasındayım

Bazı Alevi dernekleri tarafından hedef alınan İzzettin Doğan, "Hocaefendi'nin cami cemevi projesine samimiyetle iştirak ediyorum'" dedi

İzzettin Doğan: Projenin arkasındayım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, cami cemevi projesini Fethullah Gülen Hocaefendi'nin başlattığını belirtti. Doğan, "Hocaefendi'nin başlattığı tebrike şayan bu düşünceye ben de aynı samimiyetle iştirak ettim. Ve bugün de iştirak ediyorum. Yarın da iştirak etmeye devam edeceğim." dedi.

Bostancı Gösteri Merkezi'nde düzenlenen '6. Uluslararası İnanç Önderleri Toplantısı'na İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen Alevi, Bektaşi, Mevlevi ve Caferi temsilcileri katıldı.

İstiklal Marşı'yla başlayan toplantının açılış konuşmasını Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan yaptı. Doğan, "Bu ülkede Sünni Müslümanların en önemli lideri Sayın Fethullah Gülen Hocaefendi'nin 'hocam! camilerin yanına cemevlerini aynı bahçede yapalım. İkisi de Müslüman, artık bu ayrılıkları fiilen ortadan kaldıralım.' düşüncesine hiç tereddüt etmeden 'gayet uygun olur' dedim. Ama hocam dedim, cami ile cemevi aynı büyüklükte olacak. Türkiye genelinde sembolik olarak en fazla 3 tane para bulunabilirse 5 tane yapılacak. Alevi ve Sünnilerin ne kadar birbirlerini tanıyor desek de inanç mekanları olarak kabul ettikleri cami ve cemevinin aynı bahçede yapılması ve bir aşevinin yapılması uygun bulundu ve böylece bulunan bir arsa üzerinde Tuzluçayır'da hayata geçirilmek istendi." diye konuştu.

'ALEVİ VE SÜNNİLERİN KUR'AN ANLAYIŞLARINI YAKINDAN GÖRME İMKANI BAZILARINI RAHATSIZ ETTİ'

İhtilafların ortadan kalkmasıyla Alevi ve Sünnilerin Kur'an anlayışlarını yakından görme imkanlarını bulmasının bazılarını rahatsız ettiğine dikkat çeken Doğan, "Türkiye'de kavga ortamının devam etmesi, yaşaması için birbirlerinin aleyhinde söylenecek sözlere inanabilecek ortamın devam etmesi gerekir. İşte bu nedenle de zaman zaman organize bir biçimde karşı çıkışlara tanık olduk." şeklinde konuştu.

Halkın da benimsediği gibi cami cemevi projesinin yanlış bir proje olmadığını ifaden eden Prof. Doğan, şöyle devam etti: "Onun için cami cemevi projesinin ve Fethullah Gülen Hocaefendi'nin başlatmış olduğu tebrike şayan bu düşünceye ben de aynı samimiyetle iştirak ettim. Ve bugün de iştirak ediyorum. Yarın da iştirak etmeye devam edeceğim. Barış nerdeyse ben oradayım, savaş varsa ben yokum."

Yeni anayasadan beklentilerinden bahseden Doğan, bugünkü toplantıda bu beklentileri konuşacaklarını vurguladı. Doğan, isteklerini şöyle sıraladı: "Genel bütçeden Alevi İslam için pay ayrılması, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde Alevilik de dahil olmak üzere bütün inançların okutulması, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın A'dan Z'ye değiştirilmesi, değiştirilemiyorsa tamamen kaldırılması, cemevlerinin inşaatına arsa ve para desteğinin sağlanması, cemevlerine ibadet statüsü kazandırılması, Alevi, Bektaşi, Mevlevi, Nusayri inanç liderlerine özlük haklarının tanınması ve eğitim olanaklarının sağlanması, devlete ait radyo televizyon kanallarında inanç gruplarına eşit düzeyde kendi inançlarını tanıtma olanağı sağlanması, yeterince dede baba okulu açılması konusunda yeni anayasada nasıl bir düzenleme görülüyor? Bunları konuşacağız."

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2013, 14:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48