banner39

Jandarma bahçesinde insan kemikleri bulundu

Mardin Jandarma Komutanlığı bahçesinde inşaat için yapılan kazılarda insan kemiği ve kafataslarına rastlandı

Güncel 07.01.2014, 13:30 07.01.2014, 13:51
Jandarma bahçesinde insan kemikleri bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mardin İl Jandarma Komutanlığına ait binanın bahçesinde yapılan inşaat esnasında insana ait kafatası ve kemikler bulunduğu belirtildi.

Konu ile ilgili Mardin İnsan Hakları Derneği tarafından yapılan tarafından yapılan açıklamada; 1990 yılları içinde Mardin’de ‘gözaltında zorla kaybettirilme‘ vakalarının yoğun olarak yaşandığı ve Mardin il ve ilçelerinde sorgulandıkları yer olan Mardin İl Jandarma Komutanlığı'na ait bina ve bahçesinde yapılan bir inşaat esnasında insana ait kafatası ve kemikler bulunduğu ifade edildi.

İnsan Hakları Derneği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Tüm kaybettirilen yurttaşların istisnasız sorgulandığı ve 1990’lı yıllarda JİTEM merkezi olarak bilinen Mardin İl Jandarma Komutanlığı binası ve bahçesinde bulunan bu kemiklerin 1990’lı yıllarda kaybettirilmiş insanlara ait olduğunu düşünüyoruz. Söz konusu bu kemiklere Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından el konulmuş ve soruşturma başlatılmıştır. İHD Mardin Şubesi olarak söz konusu kemikler ile kaybettirilen yurttaşların ailelerinden alınan kan örnekleriyle karşılaştırılması talebinde bulunduk. Yine söz konusu olay ile ilgili olarak soruşturmanın derinleştirilmesi talebinde bulunacağız. Bulunan kemikler, tahminlerimizin ve şüphelerimizin doğruluğunu ortaya koymaktadır. Kemiklerin yaşları, hangi yıllara ait oldukları ayrıntılı Adli Tıp Kurumu ile belirlenecektir. Rapor geldikten sonra konuya ilişkin ayrıntılı açıklamalarda bulunacağız.”

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?