banner39

Jandarma kadrolarını YAŞ atayacak

Başbakan Davutoğlu, jandarmanın statüsünün değişmesinden sonra da general üstü atamaların YAŞ tarafından yapılacağını söyledi

Güncel 27.10.2014, 13:30 27.10.2014, 13:30
Jandarma kadrolarını YAŞ atayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Jandarmanın tümüyle Silahlı Kuvvetlerden ayrılıp İçişleri'ne bağlanmadığını belirterek general üstü kadrolarda yine YAŞ kararlarının geçerli olacağını söyledi.

Kayseri’den Kahramanmaraş’a geçerken gazetecilerle sohbet eden Başbakan Davutoğlu, ABD ile ilişkiler, paralel yapı iddiaları ve Jandarmada yapılacak değişikliklerle ilgili bilgi verdi.

Davutoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

ABD İLE İLİŞKİLER

ABD ile ilişkilerde kriz ortamı yok. Görüş farkı var. Zaten onu gidermeye çalışıyoruz. Son dönemde diplomatik, askerî, istihbari kanatta çok yoğun görüşmelerimiz var. Ne istediğimiz belli. Hepimiz risk altındayız. Etkin ve entegre bir stratejiye ihtiyaç var. Bunu gördüğümüzde gerekli adımları atarız. Ortak bir pozisyona gelmeye çalışıyoruz.

JANDARMANIN STATÜSÜ

Jandarmanın özel bir statüsü var. Askerî görevlerde TSK'nın parçası olarak kalacak. Görüntüde İçişleri Bakanlığı'na bağlılığı vardı. Şimdi olacak olan da tümüyle Silahlı Kuvvetlerden ayrılıp İçişleri'ne gelmek değil. Askerî eğitim verilecek, general üstü kadrolarda yine YAŞ kararları geçerli olacak. Ama sivil alanda başarıyı veya başarısızlığı İçişleri Bakanlığı belirleyecek, görevden alabilecek. Generalin altındaki rütbelerde tabii. Şimdi kolluk görevlerinde İçişleri'ne yetki veriyoruz.

PARALEL YAPI İDDİALARI

Devletin içinde meşru otorite dışındaki her örgütlenme devlete tehdittir. Bir siyasi partiymiş gibi bürokrasiyi de kullanarak hareket etmeye kalkarsa bu sadece iktidara değil, muhalefete de bir tehdittir. Çünkü siyasetin alanını daraltıyor. AK Parti yanında CHP ve MHP de dinlenmiş. İsimleri veremem. Nitekim güç oyunlarıyla Deniz Baykal gitti, Kemal Kılıçdaroğlu geldi. 2011 seçimlerinden önce MHP Genel Başkan Yardımcılarının bir kısmı devre dışına itildi. MGK toplantılarında bu konuyu ele alacağız.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?