banner39

Kabataş saldırısında görüntü muamması

Gezi eylemleri sırasında Kabataş'ta başörtülü bir annenin çocuğuyla birlikte saldırıya uğradığı olayla ilgili Kanal D'de yayınlanan görüntüler tartışılıyor. Mağdurun avukatı, görüntülerin her şeyi anlatmadığını söyledi

Güncel 14.02.2014, 11:19 14.02.2014, 11:47
Kabataş saldırısında görüntü muamması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da Gezi eylemlerinin yaşandığı günlerde Kabataş'ta başörtülü bir annenin saldırıya uğraması olayıyla ilgili dün Kanal D ana haberinde bazı görüntüler yayınlandı.  Net olarak ne olduğu anlaşılamayan kamera görüntüleriyle ilgili tartışmalar sonrası, mağdurun avukatından bir açıklama geldi. Avukatı, görüntülerin olayı tam olarak yansıtmadığını söyledi.

1 Haziran 2013'te Kabataş'ta Gezi Parkı eylemcilerinin saldırısına uğrayan Bahçelevler Belediye Başkanı Osman Develioğlu'nun gelini Zehra Develioğlu'nun o güne ait bazı kamera görüntüleri dün akşam Kanal D'de yayınlandı. Nereden ve nasıl çekildiği belli olmayan görüntülerde sadece Develioğlu'nun bir yerden başka bir yere geçişini gösteriyor. Görüntüleri yayınlayan kanal ile, olayın yaşanmadığını başından bu yana iddia eden bazı kesimler, ne olduğu tam olarak anlaşılamayan görüntülerle olayın "yalan olduğunu"n ortaya çıktığını savununca mağdurun avukatından açıklama geldi.

Müvekkilin olayla ilgili şikayetçi olduğu belirtilen açıklamada, olayla iligili soruşturmanın başlatıldığı ancak henüz sonuçlanmadığı vurgulandı.

Müvekkilinin ve çocuğunun darp edildiğine yönelik doktor raporu bulunduğu ifade edilen açıklamada, raporun İstanbul Adli Tıp Şube Müdürlüğü tarafından hazırlandığı hatırlatıldı.

Asıl olayın yaşandığı yerin kameralar tarafından kaydedilmediği belirtilen açıklamada, olayın bulunduğu mahali gösteren asıl kameraların tahrip edildiği kaydedildi.

Mağdur Develioğlu'nun Avukat Abdurrahman Kayapınar yaptığı yazılı açıklamada, görüntülerle ilgili şunları söyledi:

"Olayla ilgili yürütülen soruşturma aşamasında. olayın meydana geldiği bölgede bulunan bir kısım mobese kameralarının tahrip edildiği, tahrip edilmeyen kısmının ise olay yerini kaydetmediği tespit edilmiştir. Bu itibarla olay yerine ait net teşhise müsait görüntülere ulaşılamamıştır. Basında yayınlanan kamera kayıtları da mobese kamerası kaydı olmayıp bu nedenle net ve belirgin görüntüler içermemektedir.

Basın yayın organları tarfınan, mevekkilime ati olmayan bir kısım beyanlar esas alınarak görüntülerin bu beyanları desteklemediği iddia edilmekte, müvekkilim etrafında kalabalık bir grup tarafından toplanılmış olması önemsiz bir olay gibi göstetirlemke, görüntülerin net ve belirgin olmamasından da istifade edilmek suretiyle müvekilimin gerçkek dışı beyanda buluduğu yönünde bir algı oluşturulmaya çalışılamaktadır.

Aynı şekilde, müveklilim darp edildiği doktor raporu ile tespit edilmiş olduğu halde, rapoda bulunmayan bir kısım hususlar varmış gibi ifade edilerek müvekkilimin ve çocunun darp edilmiş olduğu gerçeği gizlenmeye çalışlmaktadır.

Henüz devam etmek olan bir soruşturma ile ilgili olarak, soruşmanın gizliliği ilkesi hiçe sayılmak suretiyle, basında yer alan müvekkileme yönelik bu nevi suçlama ve ithamlar yaşanmış olduğu acının katbekat artmasına neden olmaktadır.

Söz konusu olay nedeniyle yürütülmekte olan soruşturma neticesinde gerçeklerin ortaya çıkacağı ve olayın faillerinin tespit edileceği inancıyla, soruşturmanınn sağlıklı bir şekilde neticlendirilmesi ve mağdurun yaşamış olduğu acının daha fazla artmaması için gerekli hassasiyetin gösterilesini bekliyor, bu süreçte soruşturmanın gizliliğini ihlal eden, müvekkilin kişilik haklarını ihlal eden kişiler hakkında yasal yollara müracaat edileceğini, komuoyuna  saygıyla arz ediyoruz. "

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?