Kaçırılan pilotları İstanbul'da Erdoğan karşıladı

Türk pilotlar Murat Akpınar ile Murat Ağca'nın içinde bulunduğu uçak, İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi. Pilotları Başbakan Erdoğan karşıladı

Kaçırılan pilotları İstanbul'da Erdoğan karşıladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'da kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan Türk pilotlar Murat Akpınar ile Murat Ağca'nın içinde bulunduğu uçak, İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi. Pilotları İstanbul'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve pilotların ailesi karşıladı.

Lübnan'da 71 gün sonra serbest bırakılan Türk pilotlar Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca, özel uçakla Türkiye'ye getirildi.

Atatürk Havalimanı'na inen uçağın yanına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Murat Akpınar ve Murat Ağca'nın ailesi gitti. Uçaktan inen pilotlar aylardır bekledikleri ana kavuştu. Murat Akpınar uçaktan iner inmez oğlunu kucakladı, havaya attı ve sarıldı...

Başbakan Erdoğan'a İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş eşlik etti. Uçağın hemen yanında pilotlar ile Erdoğan görüşüyor...

DAVUTOĞLU KONYA'DA KONUŞTU

Türk pilotların Türkiye'ye doğru yola çıktıkları esnada açıklama yapan Davutoğlu, "Gerçekten ikinci bayramımızı yaşıyoruz. Gerçek bir bayram sevinci. Geçen Ramazan bayramında aldığımız bir haber hepimizin yüreğinde sızı oluşturumuştu. O bayramdan bu bayrama kadar o bayramı da hakkıyla yaşayamamıştık. Pilotlarımız için büyük çaba sarfettik. Sürecin doğrudan başarıya ulaşması açısından ciddi çabalar sarfedildi. Bugün bu haberi paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Şu ana kadar çeşitli olaylarla kaçırılan 178 vatandaşımızı ailelerine kavuşturduk. Bizim için her aileye kavuşma bir bayramdır. Ben tekrar pilotlarımıza geçmiş olsun diyorum. Ailelerine geçmiş olsun diyorum. Allah onları bir daha ayırmasın. Pilotlarımız hiçbir kötü muameleye maruz kalmadıklarını belirttiler. Özgüvenleri yerindeydi. Seslerinde en küçük bir titreme ve şaşkınlık yoktu" diye konuştu.

LÜBNANLI REHİNELER DE SERBEST

Türk pilotların kaçırılmasına neden olan Lübnanlı rehinelerde bugün serbest bırakıldı. Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil de yaptığı açıklamada, kaçırılan 9 Lübnan vatandaşının başkent Beyrut'ta yetkililere teslim edilmek üzere önümüzdeki saatlerde Türkiye'de olacağını belirtmişti. Şerbil'in açıklamasından saatler sonra pilotların Beyrut'a ulaştığı belirtildi.

Şerbil, daha önce yaptığı açıklamada, Beyrut'ta kaçırılan Türk pilotlar ve Suriye'de kaçırılan Lübnanlılar ile ilgili bu ay içinde sevindirici haberler alınacağını söylemişti. İran'a ziyarete giden 11 Lübnanlı geçen yıl mayıs ayında ülkelerine dönerken Suriye'nin Azez kenti yakınlarında kaçırılmıştı. Bu kişilerden ikisi daha sonra Türkiye'nin arabuluculuğuyla serbest bırakılmıştı. 9 Lübnan vatandaşını elinde tutan ve adını "Kuzey Fırtınası Tugayı" olarak açıklayan grup, alıkonulan Lübnanlıların teslim edilmesi için Suriye hapishanelerinde tutuklu 371 kadının serbest bırakılmasını şart koşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2013, 09:08
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
NADİR
NADİR - 7 yıl Önce

GÜCE TAPAN KURNAZLIĞIN SONU HEP UTANÇ VE ZİLLETTİR..BU OLAYDA ANLAYANA İBRETTİR

banner39