banner15

Kaddafi, İstanbul'da da düştü!

Libya'nın Ankara büyükelçiliğinden sonra, İstanbul konsolosluğunda da Libya bayrağı indirilerek Bingazi merkezli muhaliflerin bayrağı asıldı.

Kaddafi, İstanbul'da da düştü!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya’nın İstanbul Başkonsolosluğu'na muhalif grupların bayrağı sevinç gösterileri arasında asıldı.

Beyoğlu'nda bulunan konsolosluk önünde toplanan muhalifler, Kaddafi’nin posterleri ile eski bayraklarını yaktı. Saatler 12.00’ı gösterdiğinde balkona çıkan muhalifler Libya’nın eski bayrağını indirerek yeni bayrağını astı.

Libya’da gerçekleşen devrimin ardından İstanbul’da bulunan Başkonsolosluk binasında da hareketli saatler yaşandı. Sabahın erken saatlerinde konsolosluğa gelen muhalif Libyalılar, konsolosluk binasının üst katına yeni bayraklarını astı. Konsolosluk önündeki kalabalığın artması üzerine bölgeye gönderilen çevik kuvvet polisleri de konsolosluk önünde önlem aldı. Yer yer yolu trafiğe kapatan Libyalılar, konsolosluktan çıkartılan eski Libya bayrakları ile Kaddafi’nin posterlerini yaktı.

Sevinç çığlıkları arasında marşlar söyleyen, sloganlar atan ve tekbirler getiren Libyalılar, direkte asılı bulunan eski bayrağın değiştirilmesini bekledi. Saatler 12.00’ı gösterdiğinde balkona çıkan muhalifler, konsolosluk direğinde bulunan Libya bayrağını indirerek ülkenin yeni bayrağını astı. Sloganlar ve alkışlar arasında bayrak aşağı atılırken dışarıdakiler de düşen bayrağı çiğneyerek yaktı.

Grubun içinde bulunan muhalif Libyalılardan Abdurrahman Bingazi, bugün yeni bir Libya doğduğunu belirterek, “Artık herkes hür yaşamak istiyor. Artık bu sistem, bu rejim bitmiştir. Allah’a dua ediyoruz her zaman Libya adaletle, özgürlükle, demokrasiyle yaşayacak ve yeniden büyüyecek.” şeklinde konuştu.

Sevinçten ağladığı gözlenen küçük bir kız çocuğu ise artık Kaddafi’nin hayatlarından çıktığını söyleyerek, “Buna çok inandık ikinci bir kırk sene daha dayanamazdık.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 13:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35