banner15

Kadı Burhaneddin etkinliklerinde nefes kesen gösteri

Sivas'ta 'Kadı Burhaneddin Devri Memluk Kuşatması' etkinlikleri kapsamında atlı okçuluk ve oğlak oyunu gösterisi düzenlendi.

Kadı Burhaneddin etkinliklerinde nefes kesen gösteri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sivas Sultanı olarak bilinen ve 1381'de Sivas'ta bağımsızlığını ilan ederek kendi adına hutbe okutup Kadı Burhaneddin Devleti adını taşıyan bir devlet kuran Kadı Burhaneddin'i anmak için kentte çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Kentte 2016 yılının 'Kadı Burhaneddin Yılı' ilan edilmesi nedeniyle kentte çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Etkinlikler kapsamında Sipahı Sivas Atlı Okçuluk Kulübü ev sahipliğinde Van'dan gelen Kırgız ekibi ile at üstünde 'oğlak' kapmaca oyununda karşı karşıya geldi. Yaklaşık yarım saat süren oyunun kazananı Sivas Sipahı Atlı Okçuluk Kulübü oldu.

Yenişehir Mahellesi'ndeki fuar alanında düzenlenen gösteriye Sivas Valisi Davut Gül, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, bazı protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) destekleriyle düzenlenen atlı okçuluk ve oğlak oyunu programı renkli gösterilere sahne oldu.

 

Programda Malatya, Ankara, ve Kayseri'den gelen okçuluk kulüpleri üyeleri ve Sivas'taki okçuluk kulüpleri arasında at üstünde ok atarak hedefleri vurma yarışması da düzenlendi. Son olarak atlı birlikler, hedeflere konulan karpuzları at üzerinde kılıçla kesti.

 

Gösteriler izleyenlerin büyük beğenisini topladı. Kadı Burhaneddin Devri Memluk Kuşatması etkinlikleri yarın düzenlenecek olan 'Kadı Burhaneddin Dönemi Sivas Muhasarası Canlandırma' programıyla devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2016, 17:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35