banner39

Kadıköy'de cemevlerine ibadethane statüsü

Kadıköy Belediye Meclisi cemevlerinin resmi ibadet yerleri olarak kabulünü içeren kararı kabul etti

Güncel 06.02.2015, 15:04 06.02.2015, 15:04
Kadıköy'de cemevlerine ibadethane statüsü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kadıköy Belediye Meclisi, ilçedeki cemevlerinin ibadet yeri kabul edilmesi ve belediye olanaklarından diğer ibadethaneler gibi yararlanmasını oy çokluğuyla kabul etti.

Belediyeden yapılan açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, inançlara ve ibadete saygı kapsamında cemevlerinin ibadethane olmasına yönelik aldığı kararının meclis gündemine taşındığı kaydedildi.

Açıklamada, ilçedeki cemevlerine resmi ibadethane statüsünün verilmesi ve bu mekanların resmi ibadet yerleri olarak kabulünü içeren kararın, mecliste oy çokluğuyla kabul edildiği aktarıldı.

"CEMEVLERİNİN GİDERLERİNİ BELEDİYE KARŞILAYACAK"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, laik bir ülkede herkesin inancını özgürce yaşamasının teminat altına alınması gerektiğini belirtti.

Belediye olarak tüm inançlara eşit mesafede bulunduklarını ileten Nuhoğlu, şöyle devam etti:

"Hepsine eşit yaklaşıyoruz. Bu eşit yaklaşımın gereği olarak dedelerin de cami imamlarımızla aynı statüde olması gerekir. Konuyu meclis gündemimize taşıdık ve oy çokluğu ile karar çıktı. Bu kararın herkese örnek olmasını diliyorum. Karar doğrultusunda cemevlerinin bakım, onarım, temizlik, elektrik ve su giderleri için diğer ibadethanelerde olduğu gibi belediye tarafından kaynak ayrılacak."

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü