banner39

Kadına şiddet yasası görüşmeleri sürüyor

Kadına Şiddet yasası olarak bilinen şiddete ağır cezalar öngören kanunun TBMM'de görüşülmesine devam ediliyor

Güncel 08.03.2012, 15:58 08.03.2012, 15:58
Kadına şiddet yasası görüşmeleri sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulunda, temel kanun olarak ele alınan ve kadına karşı şiddete ağır cezalar getiren Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı'nın 2. bölümünde yer alan maddelerin görüşülmesine başlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye'de toplam 84 adet kadın sığınma evinin bulunduğunu ve bu evlerin kapasitesinin 1879 olduğunu bildirdi.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, bu tasarıyı bazı bölümlerine karşı çıkmakla beraber yasalaşmasını önemsediklerini söyledi.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, şiddetin özel alan sorunu olmaktan çıktığını ve bütün dünyada devlet politikası olarak sürdürüldüğünü söyledi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e iyi niyetli ve samimi yaklaşımından dolayı teşekkür eden Kaleli, ''Ancak taslağa üyesi olduğu Bakanlar Kurulunun sahip çıkamamasından dolayı da üzüntülerimi iletiyorum'' dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, her ne kadar Genel Kurul sıralarda kimse olmasa da 8 Mart da böyle bir kanunu görüşmüş olmanın Meclis adına övünülecek bir durum olduğunu ifade etti.

''Daha iyi olsun'' arzuları olduğunu ancak bu kanunu da bir adım, bir vefa olduğunu kaydeden Şandır, kadına şiddetin, aile içi şiddetin her geçen arttığını, bu sonucun millete yakışmadığını söyledi.

Şandır, ''Kadına şiddetin konuşulduğu bir günde, çocukların geleceğiyle ilgili bir toplantıda kavga ediyorsak, durup düşünmemiz lazım. Hala şiddet TBMM'de bir araç olarak kullanıyorsa söyleyecek başka bir şey kalmamıştır'' diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, iktidar partisinin sıralarının boş olduğunu, bu tasarının daha dolu sıralarla görüşülmesi gerektiğini, karar yeter sayısı isteyeceğini belirterek, milletvekillerinden hazırlıklı olmaları istedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da muhalefet partileri sıralarının, grupların milletvekili sayılarına oranlayınca daha boş olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ikinci bömü üzerinde soruları yanıtlarken, Türkiye'de toplam 84 adet kadın sığınma evinin bulunduğunu ve bu evlerin kapasitesinin 1879 olduğunu bildirdi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?