banner39

Kadına yönelik şiddet 2012'de azaldı

Kadına yönelik şiddette hayatını kaybedenlerin sayısı 2011'de 177 iken, 2012'de 155'e düştü

Güncel 20.04.2013, 14:13 20.04.2013, 14:13
Kadına yönelik şiddet 2012'de azaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Kadına yönelik şiddetten dolayı 2011'de hayatını kaybeden kişi sayısı 177'ydi. 2012'de bu sayı 155'e düştü. Bunu hızla sıfırlamaya çalışıyoruz" dedi.

Bakan Şahin, Vali Şükrü Kocatepe'yi ziyaretinde yaptığı açıklamada, "e-devlet" sistemini en iyi kullanan kurumlardan biri olduklarını, yaklaşık 20 milyon kişinin ekonomik ve sosyal analizini yapabildiklerini ve ihtiyaçlarını da çıkarabildiklerini belirtti.

Şahin, "2002 yılında günlük 1 doların altında yaşayan binlerce vatandaşımız vardı. Şu anda bu sıfırlanmış durumda. Günlük 4 doların altında yaşayanlar yüzde 30'du, bu da yüzde 2'ye düştü. İlk hedefimiz bunu da sıfırlamak. Yoksulluğu azaltıp gelir dağılımını düzeltmek için çalışıyoruz. Zengin ile fakir arasındaki farkı kapatmanın mücadelesini veriyoruz" dedi.

Çalışabilir durumda olup da yardım alanlara yönelik yeni bir çalışma başlattıklarını belirten Şahin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğinde yürüttükleri çalışmada yardım alan kişinin mesleki danışmanlık hizmetinden istifade edip, istihdama katılmasının sağlandığını kaydetti.

Şahin, bu kapsamda son üç ayda 15 bin kişiyi yardım sisteminden istihdam sistemine geçirdiklerini bildirdi.

İnsanlara "balık tutmayı" öğretmeyi amaçladıklarını, "Alan el değil, veren el" olmaya yönlendirdiklerini dile getiren Şahin, "Çünkü kalkınmada herkesin potansiyelini kullanmaya ihtiyacımız var. Dünyanın 10'uncu büyük ekonomisi olacaksak 75 milyonun potansiyelini kullanacak kalkınma hamlesine ihtiyacımız var. Bu bakımdan çalışmalarımızı güncelliyoruz" diye konuştu.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET NEDENLERİ

Bakan Şahin, kadına yönelik şiddete karşı hukuk devletinde yapılması gereken çok şeyi yaptıklarını kaydetti.

Konuyla ilgili "dünyanın en güçlü paketini" hazırladıklarını ancak bu işin iyi bir yasal düzenleme yapılmadan düzelmeyeceğine dikkat çeken Şahin, konunun insani ve vicdani tarafının da olduğunu vurguladı.

Yasa ve yönetmelikler çıkarmanın yanı sıra sevgi, merhamet, şefkat ve rahmet duygularının toplumda çok daha güçlü olması gerektiğine işaret eden Şahin, şunları anlattı:

"Bu konular aslında bize ait duygular ama yaşanan göç, kentleşme, bilgi ve teknoloji çağının getirdiği külfetler yeni sorun alanlarını da getiriyor. Bizim bu duyguları çok daha güçlendirmemiz gerekiyor ki istediğimiz başarıyı elde edelim. Kadına yönelik şiddetten dolayı 2011'de hayatını kaybeden kişi sayısı 177'ydi. 2012'de bu sayı 155'e düştü. Bunu hızla sıfırlamaya çalışıyoruz. Ama tek boyutlu olan bir konu değil. Sorunun en büyük nedeni alkol, uyuşturucu ve madde kullanımı. AMATEM'lerin içinin çok daha güçlendirilmesi ve bunu uygulayan kişinin hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekiyor. Bunları da Sağlık Bakanlığımızla beraber çalışıyoruz."
Kadınların mecbur kalmadıkça karakola başvurmadığını ifade eden Şahin, "Sanki yasa çıktıktan sonra herkes karakola gidiyor gibi bir algı var. Aile parçalanıyor, biz parçalanmasın, dağılmasın, bozulmasın, testi kırılmasın diye mücadele ediyoruz. Böyle de bir gerçek varsa buna da ne kadar göz yumacağız- İnsanların ölmesine ne bizim inancımız, ne bizim değerlerimiz müsaade eder" dedi.

SURİYELİLERİN ÇALIŞMA TALEPLERİ

Suriyelilerin sorunlarının 15 günde bir masaya yatırıldığını da hatırlatan Şahin, şöyle devam etti:
"Bunların hayatını devam ettirmesi lazım. Buraya geldikleri zaman özellikle sanayisi güçlü Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi yerlerde çalışma talepleri var. Orada işçiye de ihtiyaç var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem oturma izninin hem çalışma izninin verilmesiyle ilgili gerekli çalışmaları yaptı. Burada bütünleşme ve kardeşlik hukuku görüyoruz. Bize düşen kısımda sorun olarak görülen kısımları çözecek tedbirleri daha güçlü almak."

Vali Kocatepe, Şahin'e sedef kakmalı sandık hediye etti.

BAŞKAN POYRAZ'I ZİYARET

Bakan Şahin, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'ı ziyaretinde de belediyelerin insanın en temel ihtiyaçlarını giderebilme gücüne sahip bir anlayışla güçlendiğini söyledi.

Sosyal yardımların yapılmasında en büyük ortaklarının yerel yönetimler olduğunu anımsatan Şahin, geçen hafta TÜBİTAK'la tamamladıkları ve Başbakan Erdoğan'a sundukları "bütünleştirici sistemi" yerel yönetimlere açma kararı verdiklerini anlattı.

Yardım çalışmaları sistemini yerel yönetimlere açacaklarını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:
"Bakanlık olarak standartları oluşturup hukuki alt yapımızı tamamladıktan sonra bu işlerin bütün işletmeciliğini yerel yönetimlere vereceğiz. Belediye kime yardım yapıyor, biz kime yapıyoruz- mükerrerliği önlemek için sistemi yerel yönetimlere açıyoruz. Kahramanmaraş'ta biz kime ne yardım yapıyoruz- Başkan sisteme bakacak ve ekibi bizim yapmadıklarımızı veya bizim yaptığımız yardım kategorisinde başka bir yardıma ihtiyaç varsa onu verecek şekilde kendilerini revize edecekler."

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?