Kadınlar Günü için Kadıköy'de miting

Çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından ''8 Mart Dünya Kadınlar Günü'' dolayısıyla Kadıköy'de miting düzenlendi

Güncel 06.03.2011, 17:03 06.03.2011, 17:24
Kadınlar Günü için Kadıköy'de miting

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından ''8 Mart Dünya Kadınlar Günü'' dolayısıyla Kadıköy'de miting düzenlendi. 

Tepe Nautilus önünde toplanan aralarında Pir Sultan Abdal ve Çağdaş Hukukçular dernekleri ile Demokratik Kadın Hareketinin de bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları üyeleri, çeşitli pankartlar ve dövizler eşliğinde sloganlar atarak İskele Meydanı'na kadar yürüdü. Polisin arama noktalarından geçerek miting alanına giren eylemcilere kadın polisler karanfil verdi.

Mitingde, Beykoz'da sendikalı olduğu için işten çıkarılan ve açlık grevi başlatarak açtığı dava neticesinde tekrar işe iade edilen Türkan Albayrak bir konuşma yaptı. Bedel ödeyerek kazandıkları hakların ellerinden alınmaya çalışıldığını ifade eden Albayrak, ''Kadınlar her gün adına namus, adına töre denilerek toprağın altına diri diri gömülüyor, yakılıyor, katlediliyor. Dilimiz, kimliğimiz yok sayılıyor, asimilasyon politikalarıyla egemenlerin istediği 'uslu kadınlara' çevrilmek isteniyoruz'' dedi.

İş yerlerinde aynı işi yaptığı halde en az ücreti alan ve sağlık güvencesine en son kavuşan kadınların emeğinin şimdi de 'Torba Yasa' ile tamamen kayıt dışı bırakılmaya çalışıldığını ileri süren Albayrak, ''Bunu biz kabul edecek miyiz? Hayır. Bunu yapabilecekler mi? Hayır. Bu gün bu alanı dolduran binlerce kadını, emekçiyi, işçiyi yok sayabilecekler mi? Hayır. Yüz yıllardır ezilen, sömürülen, cinsiyetimizden ötürü çifte sömürüye maruz kalan, ayrımcılığa maruz kalan kadınlarız biz. Bundandır ki tek kurtuluşumuz bizi yok sayan, bizi katleden, emeğimizi çalan düzene karşı hep birlikte örgütlenmek, hep birlikte mücadele etmektir '' diye konuştu.

İŞTEN ÇIKARILAN KADIN İŞÇİNİN KONUŞMASI

Gebze Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren bir firmadan birlik oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldığı öne sürülen kadın işçi Burcu Deniz de, ''Çalıştığımız yer de kadınlar ayrı bir bölümde çalışıyor. Kötü bir ortamda güvencesiz çalıştırılıyor. Meslek hastalıklarıyla karşı karşıyayız. Biz birlik olduğumu gerekçesiyle 8 kişi 40 gündür direnişimizi sürdürüyoruz. Kadınlar gününde bütün kadınları direnişe çağırıyoruz'' dedi.

Mitingde Küçükçekmece'de 7 ay önce ''Saçı uzun gözü lensli'' diye öldürüldüğü iddia edilen üniversite öğrencisi Aykut Alıcı'nın annesi Songül Alıcı da oğlunun katillerinin yakalanması için imza kampanyası başlattı.

Katılımcıların halay çekip oynadığı mitingde konuşmaların ardından, çeşitli müzik grupları konser verdi.

Konuşmalar ve etkinliklerin ardından mitinge katılanlar dağılırken, miting nedeniyle kapatılan yollar da trafiğe açıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?