banner39

Kahraman'dan 'yedek milletvekilliği' yorumu

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'yedek milletvekilliği' önerisine ilişkin, ''Bir anayasa çalışmasını gerektiren hadisedir, hayırlısı. Bakan yardımcılığı var, yedek milletvekilliği dünyanın pek çok yerinde var" yorumunu yaptı.

Güncel 20.09.2016, 20:10 20.09.2016, 20:10
Kahraman'dan 'yedek milletvekilliği' yorumu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birlik Vakfı Edirne Şubesi Başkanlarından diş hekimi Halil Şervanlı'nın cenaze törenine katılmak üzere Edirne'ye gelen TBMM Başkanı Kahraman ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Valiliği'nde ayrı ayrı karşılandı.

TBMM Başkanı Kahraman'ı valilik girişinde Edirne Valisi Günay Özdemir, Merkez Valisi ve eski Edirne Valisi Mustafa Büyük ile il protokolü karşıladı. Kahraman, tören mangasını selamlaması ardından valiliğe geçti.

Valilik şeref defterini imzalayan Kahraman bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Zirvesi için bulunduğu Amerika'da "Yedek milletvekilliği" önerisini içeren açıklaması hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine, "Bir anayasa çalışmasını gerektiren hadisedir, hayırlısı. Bakan yardımcılığı var, yedek milletvekilliği dünyanın pek çok yerinde var." yanıtını verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'nu ziyareti sonrası geldiği valilikte Vali Özdemir tarafından karşılandı.

Bakan Müezzinoğlu bir gazetecinin "Yedek milletvekilliği"ne ilişkin sorusuna yedekli seçim sisteminin mutlaka Meclis'e kazandırılması gerektiğini belirtti.
Meclis'te hangi parti olursa olsun eksilen milletvekili yerini doldurabilecek bir sistemin olması gerektiğini ifade eden Müezzinoğlu, ''2007 yılında ilk seçildiğim dönemde MHP'den bir milletvekili kardeşimiz mazbatasını almaya gelirken yolda trafik kazası geçirmiş ve kaybetmiştik. Milletvekili yemini edemediği için milletvekili sıfatı alamamıştı. Ta ki dönem sonuna kadar MHP bir milletvekili eksik olarak devam etti. Bizden sonra Osman Yağmurdereli gibi birçok milletvekilimiz vefat ettiğinde yeri boş kalıyordu. TBMM'de hangi siyasi partiden olursa olsun, eksilen milletvekili yerini doldurabilecek bir sistemi kazandırmak gerekir. Zaman zaman dönem sonunda sayıyı 10-12 eksikle tamamlıyoruz. Böyle bir eksiklik olduğu zaman yedekli seçim sistemini mutlaka kazandırmak lazım.'' şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?