banner39

Kahramanmaraş'ta 8 şirkete kayyum atandı

'Paralel devletle' irtibatlı oldukları iddia edilen bazı okul ve dershanelerin bağlı olduğu 8 şirketin yönetimi kayyuma geçti

Güncel 26.05.2016, 19:46 27.05.2016, 08:07
Kahramanmaraş'ta 8 şirkete kayyum atandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kahramanmaraş'ta, 'paralel devlet' ile irtibatlı olduğu iddia edilen, eğitim faaliyeti yürüten 8 şirkete kayyum atandı.

Alınan bilgiye göre, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı doğrultusunda, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 'paralel devlet' ile bağlantılı bazı okul ve dershanelerin bağlı olduğu 8 şirket hakkında çalışma başlatıldı.

Bu şirketlere ait eğitim kurumlarındaki bilgisayar ve dijital verilere el konularak imajları çıkartıldı. Elde edilen veriler, araştırılıp incelenmesi amacıyla MASAK Başkanlığına gönderildi. Buradan alınan rapor ve elde edilen deliller doğrultusunda başlanan soruşturma sürdürüldü.

İncelemede, suç delillerini yok etmek amacıyla bilgisayarların birçok kez formatlandığı belirlendi.

Bu kapsamda savcılık, 'paralel devlet' bünyesinde kurularak faaliyet gösterdiği ve örgüte finansman desteği sağladığı belirlenen kent merkezi ile Elbistan, Göksun, Pazarcık ve Afşin ilçelerindeki 8 şirkete kayyum atanması için mahkemeye başvurdu.

Kahramanmaraş 2. Sulh Ceza Hakimliği, bünyesinde 26 kurum barındıran 8 şirkete kayyum atanmasına karar verdi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığının 62 zanlı hakkında yürüttüğü 'paralel devlet yapılanması' soruşturması kapsamında 3 gün önce Kahramanmaraş, İstanbul, Ankara ve Adana'da belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenleyerek 51 kişiyi gözaltına almış, bunlardan Özel Kahramankent Genel Müdürü Murat T. ise tutuklanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?