banner39

Kalın: TSK, Savunma Bakanlığı'na bağlanabilir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TSK'nın Savunma Bakanlığı'na bağlanabileceğiyle ilgili ilk sinyali verdi.

Güncel 21.07.2016, 19:13 22.07.2016, 00:07
Kalın: TSK, Savunma Bakanlığı'na bağlanabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT'in darbe girişimini neden Cumhurbaşkanı ve hükümete bildirmediği sorusu üzerine "ilk saldırıya uğrayan yerlerden birisinin MİT olması" tahminini yaptı. Kalın, halen Genelkurmay Başkanlığı üzerinden Başbakanlığa bağlı olan TSK'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmasının MGK toplantısında konuşulan konulardan birisi olduğunu açıkladı. Kalın, darbe girişimi gecesi 'Whatsapp' üzerinden haberleşen cuntacılara karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Facetime' ile CNN Türk'e bağlandığı anın çok kritik olduğunu vurguladı.

CNN Türk'te Hande Fırat'ın sorularını yanıtlayan İbrahim Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Şu anda bununla ilgili çok detaylı, MİT, Genelkurmay kendi süreçlerini analiz ediyorlar. TSK’nın bir açıklaması oldu neler olduğuna dair. O süreci başlatan MİT’in istihbaratıdır. Kendi aralarında bu koordinasyonu sağlarken, MİT bilgi arz ezerken bu bilginin doğru olması esastır. Olayın deşifre olduğunu görüyorlar ve darbe erkene alınıyor. 5-6 saat önceye alınıyor. Herkes elindeki imkânları seferber ederek harekete geçiyor.

Madem bu tedbirler hayata geçecek kadar ciddi bir şey var, sayın başkanı neden aranmadı?

Cumhurbaşkanımıza ulaşmaya çalışırken, benim bilgilerim dahilinde söylüyorum bunları, o sırada hareketlilik başlayınca ilk saldırdıkları yerlerden birisi özel harekat, diğeri de MİT. Tabii olaylar çok hızlı gelişiyor. İlk haberler geliyor, sıradışı bir hareketlilik oluyor. Bunlar toparlanıp bir şey haline getirene kadar bu adamlar harekete geçiyorlar. İnsanın aklına gelebilecek en son şeylerden birisini yaşadık. Darbe girişimi sürerken Erdoğan'ın CNN Türk'e çıktığı an çok kritikti."

CUMHURBAŞKANLIĞI MUHAFIZ ALAYI VE YENİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı ve yeni güvenlik önlemlerine ilişkin bir soruya Kalın, "Kapsamlı güvenlik tedbirleri yeniden gözden geçiriliyor. Cumhurbaşkanımızın korunması çok önemli, bütün tedbirle alındı. Alınmaya devam ediliyor. Muhafız Alayı elbette güvenlik noktasında bir kez daha değerlendirilir. Cumhurbaşkanımızın bu konuda bazı düşünceleri olabilir. Olgunlaştığı zaman karar haline gelir, paylaşırız" karşılığını verdi

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?