Kanal İstanbul güzergahında karar zamanı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Kanal İstanbul Projesi ile beş alternatif üzerindeki çalışmaları sona getirdik ve güzergahı açıklayabilecek duruma geldik. Birkaç gün içinde bu çalışmayı bitirip kamuoyuyla paylaşacağız" dedi

Kanal İstanbul güzergahında karar zamanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi ile beş alternatif üzerindeki çalışmalarda sona gelindiğini ve birkaç gün içinde güzergahın kamuoyuna açıklanabileceğini bildirdi.

Bakan Arslan, TRT Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kanal İstanbul'un güzergahına ilişkin soru üzerine Arslan, söz konusu projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından çok önemsendiğini, bu bilinçle bütün kurum ve kuruluşlarıyla yürüttükleri çalışmaları son aşamaya getirdiklerini söyledi.

Arslan, projeyle ilgili beş alternatif üzerinde çalıştıklarını anımsatarak, güzergahı açıklayabilecek hale geldiklerini bildirdi.

Kanal İstanbul Projesi'nin yapılacağı güzergahı teke düşürmek için son birkaç gündür yoğun bir şekilde çalıştıklarını dile getiren Arslan, "Birkaç gün içinde bu çalışmayı bitirip kamuoyuyla paylaşacağız." diye konuştu.

Arslan, Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin basında çıkan haberlere de dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Belediyenin geçmişte imar planlarına işlediği olası bir güzergahtı, o çok eski bir çalışma. Bugün verilince bizim şu anki açıklamamızla karışmasın. 5 alternatifle ilgili biz 2017 ortalarında sondaj çalışmaları dahil müşavirlik hizmeti almıştık, etütlerle ilgili son aşamaya geldik. Artık alternatifler üzerinde nihai çalışmaları yapıp nihai koridora karar vereceğiz ve onu da inşallah birkaç gün içinde kamuoyuyla paylaşacağız."

Amaçlarının bu sene yap-işlet-devret, kamu-özel iş birliği karma modeliyle projenin ihale süreçlerini başlatarak, hem kanalı yapmak hem de kanal güzergahındaki çarpık yapılaşmayı kentsel dönüşüm kapsamında TOKİ'den destek alarak çözmek olduğunu vurgulayan Arslan, bu sene içinde kazmayı vurmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 15:34
banner53
YORUM EKLE

banner39