banner15

Kandil internetten de vurulacak

Türk jetleri sığınakları yerle bir ederken istihbarat birimleri de harekete geçti. Kandil artık internetten de vurulacak

Kandil internetten de vurulacak

Terörle mücadelede yeni yöntemler kapsamında bir dizi yeni strateji belirlendi. Bir süredir Kandil'i izleyen güvenlik birimleri, PKK'nın ele başılarının, talimatları telefonla vermediğini, telsiz konuşmalarını ise minimuma indirdiğini belirledi. Yapılan çalışmalarda, örgütün haberleşmeyi internet üzerinden şifrelerle  sağladığı tespit edildi. 

ERDOĞAN'DAN DESTEK

'Sanal cephe'den verilen talimatları kesmek için çalışma başlatan istihbarat yetkilileri, yeterli donanım olmadığı için istedikleri verimi alamadı. PKK'yı izlemek için talep edilen teknik donanımın maliyeti de yüksek çıkınca konu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletildi. Başbakan Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a güvenlik birimlerine gerekli desteğin verilmesi için talimat verdi. 

Başbakan'ın direktifiyle Ulaştırma Bakanlığı'nda bir zirve yapıldı. Telekominikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yetkilileri ve üst düzey görevlilerin hazır bulunduğu zirvede, neler yapılması gerektiği masaya yatırıldı. Toplantıda, güvenlik birimleri teknik yatırıma ihtiyaç duyulduğunu belirterek, donanım için Ulaştırma Bakanlığı'ndan kaynak aktarmasını istedi. Ele alınan başlıklar, tekrar Başbakan'a aktarıldı. Erdoğan, ikinci kez talimat verdi: Tüm kaynaklar seferber edilsin.

SANAL KUŞATMA 
PKK'nın telefon, telsiz, ve kurye yöntemlerini bir bir deşifre eden istihbarat birimleri, son teknolojinin kullanılacağı yeni sistemle internet hareketlerini de yakından izleyebilecek. Amaç havadan, karadan ve internet yoluyla da PKK'ya Kandil'de ağır darbe vurmak. Olası bir istihbarat paylaşımında güvenlik birimleri mahkemeden izin alarak örgütün sanal hareketlerini adım adım izleyebilecek.

PKK'nın sadece yurtiçi trafiği değil, yurtdışı trafiği de kontrol altında tutulacak. Sanal izlemeye, ABD de teknik donanım desteği verecek. ABD'li güvenlik birimleri, El Kaide'ye yönelik yaptıkları çalışmalarda bu yöntemi kullanıyor.

Kaynak: Akşam

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 09:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35