banner39

Kandil: Süreçte artık müzakereye geçilmeli

HDP heyeti ile görüşen KCK yetkilileri, çözüm süreciyle ilgili halen müzakere sürecine geçilmemesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti

Güncel 15.02.2015, 15:41 15.02.2015, 15:41
Kandil: Süreçte artık müzakereye geçilmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çözüm süreci kapsamında İmralı-Kandil-Ankara hattındaki görüşmeleri sürdüren HDP'nin İmralı heyeti, 2 gün önce Kandil'de KCK yetkilileri ile yaptıkları görüşmeden sonra yazılı açıklama yaparak, "Kandil, iç güvenlik paketi yasasının müzakere sürecini tehlikeye atacağını ifade ettiler" dedi.

HDP heyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, heyetin 13 ve 14 Şubat'ta iki gün boyunca Kandil'de KCK yetkilileri ile uzun süren bir kaç toplantı gerçekleştirdiği, toplantıda ana gündem olarak, çözüm süreci kapsamında atılması gereken adımlar, Meclis'e sevk edilen iç güvenlik paketi, Kobani ve Şengal'in konuşulduğu belirtildi. Toplantıda KCK yetkililerinin çözüm süreciyle ilgili halen müzakere sürecine geçilmemesinin kabul edilemez olduğunu ifade ettikleri belirtilerek, "AKP Hükümeti'nin somut olarak müzakere başlıklarında kalıcı barışa gidecek çalışmalar yapmak yerine, kamuoyunda gerçekliğe tekabül etmeyen beklentiler üzerinden algı yönetimi oluşturma çalışmalarıyla zaman harcadığı tespitini yapmıştır" denildi.

"ÇÖZÜMÜ BOŞA ÇIKARMA GAYRETLERİ KANDİL'DE TEPKİ İLE KARŞILANDI"

Heyet açıklamasında, Abdullah Öcalan'ın hazırladığı müzakere ve çözüm taslağında 15 Şubat'a kadar müzakere başlıklarında mutabakat sağlanması gerektiğinin KCK yetkilileri tarafından dile getirildiği ifade edilerek, "AKP Hükümeti'nin çözüm takvimini boşa çıkarmaya çalışan bu tutumunun Kandil'de tepkiyle karşılandığını ifade ettiler. Müzakere mekanizmalarının halen oluşmamasının, tarafsız bir izleme heyetinin halen çalışmaya başlamamasının bile, AKP Hükümeti'nin sürece yaklaşımını, samimiyetini ve ciddiyetini ortaya koyduğu toplantılarda ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Çözüm sürecinin ruhunun kendileri açısından Sn Öcalan'ın belirttiği, 'Devletin ve toplum demokratikleşmesi' perspektifi üzerinden ele alındığı, AKP'nin tüm uygulamalarının ise, devletin ve toplumun demokratikleşmesiyle çeliştiği tespiti yapılmıştır. Bunun en son örneğinin Meclis'e sevk edilen İç Güvenlik paketi olduğu, bu paket ile AKP'nin tüm toplumsal muhalefeti tamamen sindirmek istediği belirtilmiştir" denildi.

Kandil'de 2 gün boyunca çözüm süreci konusunda KCK yetkilileri ile görüşen HDP İmralı heyeti açıklamasında devamla şöyle denildi:

"İç güvenlik paketini çıkarmanın müzakere sürecini de tehlikeye atacağı, paket zihniyetinin müzakereye gelmeme zihniyeti olduğu net olarak ifade edilmiştir. Bu anlayışın demokratikleşme yerine, daha fazla otoriterleşme anlamına geleceği ifade edilerek, demokratikleşmeyi ortadan kaldıracak bu anlayışın ise, kabul edilmesinin mümkün olmadığı ifade edilmiştir. Sivil toplum örgütlerinin ve Türkiye halkının büyük bir kesiminin, bu pakete karşı tepki göstermesinin anlamlı olduğu, pakete karşı tüm demokratik çevrelerin mücadele birliği içerisinde olmasının önemli olduğu vurgulanmıştır. AKP'nin otoriterleşmeyi esas alan iç güvenlik paketleri yerine demokratikleşmeyi esas alan yasal düzenlemeleri meclis gündemine getirmesi gerektiği belirtilmiş, AKP'nin kendi seçim çıkarları peşine düşmek yerine, tüm halklarımızın demokratik geleceğini ilgilendiren konularda somut çalışmalar yapmasının önemine değinilmiştir."

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?