banner39

Kanserli genç SGK'yı da harekete geçirdi

Bir üniversite öğrencisinin Bakan Bayraktar'dan yardım istemesi üzerine SGK da harekete geçti ve lenf hastalarınınkullandıkları Blemisin adlı ilacın Türkiye'de üretilen versiyonuna provizyon verdi

Güncel 15.04.2013, 16:09 15.04.2013, 17:24
Kanserli genç SGK'yı da harekete geçirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Edirne'de üniversite öğrencisi Dilek Özçelik'in Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile yaşadığı olay, Özçelik gibi kanser hastası olan pek çok kişinin derdine deva oldu.

Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Sosyal Güvenlik Kurumu, Özçelik ve benzeri hastaların kullandıkları Blemisin adlı ilacın Türkiye'de üretilen versiyonuna provizyon verdi.

Dilek Özçelik'in kullanması gereken kilit ilaçlardan olan Blemisin için daha önce Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş, SGK'ya provizyon başvurusunda bulunmuştu. SGK'nın Geri Ödeme Komisyonu'nun provizyon verdiği ilaçlar, hastalar tarafından eczanelerden ücretsiz olarak temin edilebiliyor.

Özçelik'in hastalığının tedavisindeki kilit ilaçlardan olan Blemisin de SGK Geri Ödeme Komisyonu tarafından görüşüldü.

Ancak hafta sonunda Özçelik'in Bakan Bayraktar ile yaşadığı olayın medyaya yansıması üzerine, SGK alarma geçti. SGK Basın Müşaviri Yavuz Selim Ayaz'ın da basında çıkan haberler üzerine devreye girmesiyle, ilgili ilaca provizyon verilmesi aşaması hızlandırıldı. SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan'ın talimatıyla, SGK Geri Ödeme Komisyonu'nun geçen hafta ele aldığı Blemisin'e provizyon konusu, bugün çözüldü. Hastalar, bugünden itibaren Türkiye'de üretilmekte olan Blemisin adlı ilacı ücretsiz olarak eczanelerden temin edebilecekler.

ÖZÇELİK'İN TEDAVİSİNE BAŞLANDI

Bu arada Dilek Özçelik'in, Hematoloji servisinde tedavisine başlandı.

Dün Bayraktar'ın Edirne ziyaretinde yaşanan olayın ardından Edirne Valisi Hasan Duruer, akşam saatlerinde genç kıza ulaştı. Telefonla yapılan görüşmenin ardından makama davet edilen Dilek Özçelik, sabah saatlerinde Edirne Valiliği'ne gelerek Hasan Duruer ile görüştü. Yapılan görüşme sonunda yaşadığı sıkıntıları anlatan Dilek Özçelik'e Vali Duruer, gereken her türlü yardımın yapılacağı sözünü verdi. Ziyaretin ardından İngilizce ikinci sınıf öğrencisi Dilek Özçelik, tedavi olmak üzere Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji servisine geldi.

Hasta kabul ünitesinde işlemleri bir görevli refakatinde yapılan Özçelik hastane girişinde yaptığı açıklamada, tedavisinin sağlıklı bir şekilde yürümesi için ilaçların temin edilmesi gerektiğini anlatarak, aksi halde bir sonuç alamayacağını söyledi.

Bakan ile arasında dün yaşanan olayın yanlış anlaşılmasını istemediğini kaydeden genç kız, Başbakan'dan kendi durumunda olan insanlara yardım etmesini istedi.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?