banner15

Kapıkule'de 9 kilometrelik 'operasyon' kuyruğu

Bulgaristan'a ait Kapitan Andreevo Gümrük Kapısında insan kaçakçılığına rüşvet karşılığı göz yumdukları iddiasıyla gümrük polisi ve memurlarına yönelik düzenlenen operasyon nedeniyle Türk tarafından araç kuyruğu oluştu.

Kapıkule'de 9 kilometrelik 'operasyon' kuyruğu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'ın Türkiye'ye açılan Kapıkule'nin karşısındaki Kapitan Adreevo Sınır Kapısında düzenlenen rüşvet operasyonunda 4 gümrük memuru gözaltına alındı. Yaklaşık 3 saat gümrüğün işlemlere kapatılması nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda bekleyen TIR'lar 9 kilometre kuyruk oluşturdu.

Bulgar polisi sabah saat 06.45 sıralarında Türkiyeye açılan Kapitan Andreevo Sınır Kapısına rüşvet operasyonu düzenledi. TIR ve yolcu giriş peronlarında çalışan personeli yönelik düzenlenen operasyonda 4 çalışan gözaltına alındı. Operasyon nedeniyle Bulgar gümrüğü Türkiyeye giriş-çıkışları kapattı. Bu nedenle Türk tarafında Bulgaristana geçmek isteyen TIR'lar yaklaşık 9 kilometre kuyruk oluşturdu. Çıkış yapmak için küçük araçlar da Bulgaristanın işlem yapmaması nedeniyle Kapıkuleye alınmadı.

TIR sürücüleri Kapıkuleye her geldiklerinde Bulgar sınırındaki sorunlar nedeniyle kuyrukta beklemek zorunda kaldıklarını söyledi. Almanyaya yedek parça taşıyan TIR sürücülerinden Zekeriya Ersoy, Bulgar gümrüğünün yavaş işlem yaptığı için sürekli kuyruk oluştuğunu ifade ederek, Dünden bu yana kuyruktayım. Bulgaristan ağır çalıştığı için sürekli kuyruklar oluyor. Özellikle pasaport bölümünde yavaş işlem yaptıkları için dün geceden beri çıkış yapmak için bekliyorum. Diğer TIR sürücüsü arkadaşlarımız işlemler çok yavaş diye telsizle bizi uyardı. Şimdi sınır kapısına kadar ilerledik açılırsa geçiş yapacağız diye konuştu.
Yaklaşık 3 saat süren operasyonun ardından gümrük işlemleri yeniden yapılmaya ve küçük araçlar ile TIRlar gümrük sahasında alınmaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 14:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35