banner15

Kapıkule'de yine TIR kuyruğu

Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’nda TIR kuyruğu, tam bitti derken yine 9 kilometreye ulaştı

Kapıkule'de yine TIR kuyruğu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa’nın çeşitli ülkelerine ihracat yükü taşıyan TIR’lar çıkış için Kapıkule Sınır Kapısı’nda 9 kilometre kuyruk oluşmasına neden oldu.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri Kapıkule Sınır Kapısı’ndan geçişlerde bir sorun olmadığını ancak Bulgar gümrüğünde işlemlerin yavaş yapılması nedeniyle kuyruğun uzadığını açıkladı. Bulgaristan’a açılan diğer sınır kapısı olan Hamzabeyli de ise TIR araçlarının kuyruğu 5 kilometreyi geçti.

3 YILDIR GEÇİŞLER ÇOK YAVAŞLADI

İstanbul’dan aldığı tekstil yükünü Karadağ’a götürmek için Kapıkule’ye gelen TIR sürücüsü Necdet Fırtın, son 3 yıldır geçişlerin yavaşladığını ve sorunun Türk tarafından başlayıp Bulgaristan tarafında devam ettiğini söyledi. Yurt dışına çıkış yapmak için 2.5 gün kuyrukta beklediklerini anlatan Fırtın, “Bizim çilemiz hep aynı; Kuyrukta beklemek. Kapıkule’de girdiğimiz TIR kuyruğu gümrük sahası tarafında devam ediyor. Gümrük kapısına girdikten sonra dozvola sırası bekliyoruz. Ardından mazot kuyruğuna giriyoruz. Bu saatlerce, hatta bazen 24 saat sürüyor. Daha sonra Bulgaristan tarafına tam geçtik derken, burada da bizi çeşitli bahanelerle günlerce bekletiyorlar. Toplamda bizim Türk ve Bulgar tarafından çıkışımız 2.5 günü buluyor” dedi.

Almanya’ya ihracat yükü taşıyan Erol Yücel ise 1 gündür kuyrukta beklediğini Bulgaristan, Sırbistan, Slovenya’ya kadar sınır kapılarında sorun yaşadıklarını söyledi.

BULGAR SÜRÜCÜ DE ŞİKAYETÇİ

Yükünü Romanya’ya götürmek için Kapıkule Sınır Kapısı’nda kuyruğa girdiğini belirten Bulgaristanlı TIR sürücüsü Raskol Nikola, kuyruğun Bulgaristan tarafından kaynaklandığını söyledi. Türk tarafından geçişlerde sıkıntı yaşamadıklarını anlatan Nikola, “Bulgaristan gümrük çalışanları işlemleri çok yavaş yapıyor. Bir de denetimleri çok abartıyorlar. Saatlerce boşu boşuna bizi bekletiyorlar. Bu sorunun çözülmesi gerekir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2016, 16:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35