banner39

Karadeniz robotik cihazlarla gözlenecek

Denizlerin sürekli gözlemi ve olası iklim değişikliğinin izlenmesi amacıyla "Argo" adı verilen robotik ölçüm cihazlarından ilkinin bu hafta Karadeniz'e yerleştireceği açıklandı

Güncel 01.08.2013, 15:47 01.08.2013, 15:47
Karadeniz robotik cihazlarla gözlenecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş, denizlerin sürekli gözlemi ve olası iklim değişikliğinin izlenmesi amacıyla "Argo" adı verilen robotik ölçüm cihazlarından ilkini bu hafta Karadeniz'e yerleştireceklerini bildirdi.

Kıdeyş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz'de 4 ve Akdeniz'de 2 robotik cihazınn denize bırakılacağın belirterek, cihazların Kalkınma Bakanlığı katkısıyla yaklaşık 105 bin avroya alındığını söyledi.

"Argo" adı verilen cihazın akıntılarla birlikte hareket edeceğini ve sürekli ölçümler yapacağını ifade eden Kıdeyş, cihazın ölçümlerinin uydular aracılığıyla bilim adamlarına iletileceğini kaydetti.

Kıdeyş, bu cihazlardan dünya denizlerinde 3 binden fazla bulunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

''Argo profilleyicisi olarak da anılan bu cihazlar, sıcaklık, tuzluluk, yoğunluk, oksijen değerleri ve akıntı hızları gibi çok çeşitli ölçümler yaparak denizlerin durumu hakkında bilgi edinilmesini sağlıyor. Özellikle Karadeniz gibi hırçın denizlerde, hava koşullarının denize çıkıp bilimsel araştırma yapmaya uygun olmadığı durumlarda dahi bu cihazlar, sorunsuz biçimde ölçümlerini yaparak bilim adamlarına iletiyor ve böylelikle sürekli gözlemlerin yapılmasında büyük rol oynuyor. Özellikle balıkçılık açısından ekonomik değeri yüksek olan Karadeniz'de sürekli gözlemlerin yapılması ve olası iklim değişikliklerinin saptanması büyük önem arz etmektedir.''

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü tarafından Karadeniz'e bırakılacak olan cihazlarda, yüksek çözünürlüklü oksijen ölçümleri yapma kapasitesi ve buna ek olarak çok hızlı iletim sağlayan uydu sistemleri bulunduğunu anlatan Kıdeyş, Karadeniz'de yaklaşık 150 metreden derin sularda oksijen bulunmadığını, bu oksijensiz tabakanın genişlemesinin birçok canlı yaşamının azalması anlamına geldiğini, bu bağlamda bırakılacak cihazların oksijen seviyeleri ve değişimleri hakkında bilim adamlarına ipucu vereceğini aktardı.

İlki Sinop açıklarında denize bırakılması planlanan bu cihazların, yaklaşık 3 yıllık pil ömrü boyunca denizlerden veri toplayacağını dile getiren Prof. Dr. Kıdeyş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Karadeniz'de 4 ve Akdeniz'de 2 cihaz denize bırakılacak. Bu cihazları kullanarak denizlerimizden bilgi toplanması, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde kurulmakta olan Deniz Ekosistem ve İklim Araştırmaları Merkezi (DEKOSİM) oluşturulması kapsamında gerçekleştirilecektir. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü önderliğinde, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Bölümü, Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Karadeniz Komisyonundan araştırmacı ve bilim adamlarının da katkısıyla oluşturulan bu merkezin araştırmaları ve bütçesi Kalkınma Bakanlığı tarafından sağlanmıştır.''

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?